Zabezpieczanie owoców w ogrodzie przed ptakami

Wiosenne słońce i wylegiwanie się w ogrodzie na ulubionym leżaku, a w tle przepiękny śpiew ptaków – istna sielanka. Z całą pewnością o sielance nie mogą powiedzieć osoby, które w swoim ogrodzie uprawiają różnego rodzaju owoce, takie jak truskawki, wiśnie czy borówki, będące ogromnym przysmakiem dla szpaków czy wróbli. Jak więc można zabezpieczyć nasze owocowe plony przed działaniem skrzydlatych sąsiadów?

Ptaki – pomagają, czy jednak szkodzą?

Nawet jeżeli owoce w naszym ogrodzie zostały rozkradzione przez ptaki – pamiętajmy, że w głównej mierze są one niezwykle pożyteczne i mile widziane w każdym ogrodzie. Znaczna część gatunków ptaków, jakie możemy zaobserwować w naszym ogrodzie, żywi się przede wszystkim owadami i szkodnikami, które potrafią wyrządzić ogromne szkody dla naszych plonów. Zamiast więc skupiać się na przepędzaniu ptaków, zadbajmy o lepszą ochronę owoców.

Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie?

Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym nasze plony przed ptakami, będzie użycie specjalnej siatki, dzięki której całkowicie zasłonimy truskawki, wiśnie, śliwki czy jakiegokolwiek owoce, które uprawiamy w ogrodzie. Warto również będzie posadzić w ogrodzie krzewy owocowe, które nie są jadalne dla ludzi, za to stanowią wyjątkowy przysmak dla wielu gatunków ptaków. Są to między innymi berberysy, cis pospolity czy dziki bez – posadzenie ich w ogrodzie sprawi, że te w znacznym stopniu stracą zainteresowanie naszymi plonami.