Wygodna i funkcjonalna łazienka dla seniora

Starość nie radość – takie powiedzenie funkcjonuje w naszym języku i w znacznej części jest całkowicie prawdziwe. Znaczna część seniorów, ze względu na podeszły wiek, musi korzystać z różnego rodzaju udogodnień, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Nie inaczej jest z jednym z najważniejszych pomieszczeń każdego domu – mowa więc o łazience. Mało które mieszkanie lub dom jest urządzone tak, by spełnić potrzeby osoby starszej, nie inaczej jest z łazienką – która powinna być przede wszystkim bezpieczna, funkcjonalna oraz wygodna. Jak więc zaaranżować łazienkę przeznaczoną do użytku przez seniora?

Wanna czy prysznic?

Ograniczona sprawność ruchowa niemal z miejsca eliminuje pomysł o wyborze wanny – wchodzenie oraz wychodzenie z niej jest nie tylko uciążliwe, ale przy tym skrajnie niebezpieczne. Według różnych statystyk większość seniorów doświadcza wypadków i kontuzji właśnie w domu, z czego spora część – w łazience. Zdecydowanie lepiej jest wyposażyć łazienkę w funkcjonalną kabinę – należy również pamiętać o specjalnych matach antypoślizgowych, które powinny znajdować się bezpośrednio przed wejściem do prysznica. Jeżeli jednak posiadamy już wannę i nie jesteśmy w stanie zamienić jej na kabinę prysznicową – pomocne będzie zaopatrzenie się w specjalnie barierki, które mogą zostać przymocowane do ściany i w znacznym stopniu ułatwią podnoszenie się.

Umywalka.

Umywalka w łazience dla seniora powinna być solidna i wyposażona w specjalne uchwyty, które umożliwią osobie starszej podpieranie się o nią, na przykład podczas wstawania z sedesu. Należy również pamiętać o tym, by była ona zamocowana na odpowiedniej wysokości. Taka umywalka powinna być również względnie głęboka – skutecznie zapobiegnie to rozchlapywaniu się wody na podłogę, co zwiększyłoby ryzyko poślizgnięcia się.

Uchwyty i poręcze.

Tego rodzaju udogodnienia to absolutna konieczność w każdej łazience, z której korzystają osoby starsze. Zamontowane w odpowiednich miejscach poręcze umożliwią bezpieczniejsze przemieszczanie się po łazience, a uchwyty ułatwią wstawanie.