Mole odzieżowe – jak skutecznie się ich pozbyć?

Niegdyś o wszach mówiło się, że biorą się z braku higieny – dzisiaj oczywiście wiemy, iż jest to stwierdzenie fałszywe. Nie inaczej jest z innymi szkodnikami, a więc molami odzieżowymi, które mogą pojawić się w nawet najczystszym domu lub mieszkaniu. Skąd biorą się mole, jak wyglądają i co najważniejsze – jak się ich skutecznie pozbyć?

Skąd się biorą mole odzieżowe?

Mole mogą dostać się do Twojego mieszkania lub domu na wiele sposób, bez względu na to, jak bardzo dbasz o panującą w nim czystość i porządek. Jeżeli mieszkamy w bloku, bardzo prawdopodobne jest, że do Twojego mieszkania dostaną się za pomocą wentylacji. Mole odzieżowe można do swojego domu sprowadzić także podczas wizyty u kogoś innego – wystarczy, że na chwilę odłożymy część naszej garderoby w miejsce, w którym się znajdują. Najczęściej jednak – mole odzieżowe sprowadzamy, kupując ubrania – tak, mole odzieżowe mogą znaleźć się nawet na nowych ubraniach.

Jak wyglądają mole odzieżowe?

Mole odzieżowe należą do rodziny motyli, to też pod pewnymi względami są do nich łudząco podobne. Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj około 1 cm długości. Mole ubraniowe cechują się kremowym, podchodzącym pod żółty kolorem umaszczenia.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Metod zwalczania moli ubraniowych jest wiele. Przede wszystkim jednak – będziemy musieli na zawsze pożegnać się ze wszystkimi ubraniami, na których to złożyły jaja. Takie ubrania trzeba szczelnie zapakować i wyrzucić. Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele środków, które skutecznie unieszkodliwiają mole. Jeżeli podejmujemy walkę z tymi szkodnikami, możemy także skorzystać z domowych metod. Mole ubraniowe w szczególności nie lubią zapachu i obecności aromatycznych przypraw, takich jak liść laurowy czy ziele angielskie.