Wnętrze w stylu prowansalskim – co warto wiedzieć?

Prowansja to piękny rejon Francji, słoneczny, pachnący ziołami i lawendą.

Kojarzy się z życiem w bliskości z naturą, prostotą i przytulnymi wnętrzami, w których na kuchennym stole królują pyszne warzywa i owoce, w kuchni jest raczej stół, nie blat, przy którym siadają wszyscy domownicy, by wspólnie zjeść smacznie przygotowane posiłki.

Podstawowe cechy kuchni w stylu prowansalskim

Po wejściu do takiej kuchni wydaje nam się, że przenieśliśmy się w czasie do przeszłości, kiedy jednym z ważniejszych kuchennych mebli był stylowy kredens. Wśród kolorów dominują –  biel i  różne odcienie beżu. Chce się w niej posiedzieć i powoli wypić herbatę lub dobrze przyrządzoną kawę.

Cały jej urok tkwi w powrocie do smacznie przyrządzanych dań, wypełnieniu jej wnętrza samodzielnie przygotowanymi potrawami i wypiekami, które zapachem przypraw i ziół wypełniają przestrzeń. To ciekawa alternatywa dla zimnych, minimalistycznych, praktycznych kuchni, w których najważniejszym urządzeniem jest mikrofalówka. Z południem Francji kojarzą się również przydymione fiolety i zielenie oraz świeże przyprawy, samodzielnie hodowane w donicach z naturalnej gliny.

Charakterystyka stylu prowansalskiego

Ma kojarzyć się z ciepłem domowego ogniska i pyszną  kuchnią śródziemnomorską. Dominują w nim jasne,  pastelowe kolory i naturalne wykorzystanie drewna, lnu, glinek. Szczególnie charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są bielenia. Wnętrza często pomalowane są na biało. Dodatki nawiązują do pięknych krajobrazów i błękitnego nieba. Ważnym akcentem są żywe rośliny, domowe, małe oranżerie,  które stanowią istotny element aranżacji wnętrza.

źródło: https://decorium.pl/ – portal o wystroju wnętrz