Bieżniki świąteczne – jak je wybierać?

Święta to z pewnością jeden z bardziej wyjątkowych okresów w ciągu całego roku. To właśnie wtedy spotykamy się z całą rodziną przy świątecznym stole i możemy wspólnie cieszyć się posiłkiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że świątecznej atmosferze sprzyjają wszelakie dekoracje- w szczególności te, które pojawią się w ramach aranżacji stołu. Z pewnością nie może zabraknąć eleganckich świeczników czy sianka, jednak najważniejszą rolę będą odgrywać bieżniki świąteczne. W sklepach są dostępne ich różnorodne modele. Jednak na co warto zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Bieżniki świąteczne i ich estetyka

Aranżacja świątecznego stołu jest zadaniem niezwykle wymagającym. Chcemy bowiem, by całość efektownie się prezentowała i sprzyjała świątecznej atmosferze. Wobec tego wybór bieżników świątecznych staje się dla większości z nas priorytetem. W pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na estetykę, jaką bieżniki świąteczne sobą reprezentują. Znajdziemy bowiem na rynku modele maksymalnie eleganckie ze złotymi lub srebrnymi zdobieniami, ale także modele nieco bardziej „humorystyczne”, ozdobione świątecznymi wzorkami. Pamiętajmy, że bieżniki świąteczne powinny być maksymalnie dopasowane do charakteru naszej zastawy stołowej i reszty dodatków, jakie mają się na stole świątecznym znaleźć. Wybierajmy więc bieżniki świąteczne tak, by tworzyły z naszym wigilijnym stołem jednolitą kompozycję i świetnie uzupełniały się z innymi elementami dekoracyjnymi.

Odpowiedni rozmiar bieżników świątecznych ma znaczenie!

Wybór bieżników świątecznych wielu osobom spędza przysłowiowy sen z powiek. Okazuje się bowiem, że często błędnie podchodzimy do kwestii ich rozmiaru. Warto więc pamiętać, że bieżniki świąteczne nie są obrusami, a jedynie „dodatkami”. Oznacza to, że bieżniki nie powinny zajmować dokładnie całej powierzchni stołu. Możemy zdecydować się na ich pionowe lub poziome ułożenie, jednocześnie powinny one odsłaniać estetycznie dobrany obrus. Wybierając więc bieżniki świąteczne- a raczej ich rozmiar- pamiętajmy o pozostawieniu kilku centymetrów „zapasu”, tak by nie znalazły się one na całym stole.

Bieżniki świąteczne i materiał ich wykonania

Na samym końcu, przy wyborze bieżników świątecznych, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Dużą popularnością cieszą się tiulowe bieżniki świąteczne, które są subtelne i delikatne. Niemniej jednak możemy wybrać również modele wykonane z bawełny, które cechują się znacznie większą trwałością. W tej kwestii wybór bieżników świątecznych zależy już tylko od nas i naszych oczekiwań.