oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów – nasze inspiracje

Odpowiednie oświetlenie schodów jest bardzo istotne nie tylko dla wystroju naszego domu. Prawidłowe światło na schodach sprawia także, że stają się one bezpieczniejsze dla ich użytkowników. Dzisiaj pokażemy kilka naszych inspiracji.

Oświetlenie schodów – najpopularniejsze rozwiązanie

Pokonywanie schodów w ciemnościach jest bardzo trudnym zadaniem. Dlatego wiele osób decyduje się na wbudowanie małych lamp LED w ścianie tuż nad stopniami. Różni ludzie różnie montują tego typu oświetlenie. Jedni montują punkt świetlny nad każdym stopniem, inni robią to, co kilka schodów. To jak je zamontujemy, zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji.

Takie oświetlenie schodów jest najbardziej popularne ze względu na kilka czynników. Dzięki małym lampkom LED schody stanowią elegancki element wystroju wnętrza oraz są bezpieczne o każdej porze dnia i nocy. Jednak najważniejszym z nich jest oszczędność. Lampy LED nie kosztują dużo i są energooszczędne. Możemy więc pozwolić sobie na całonocne oświetlanie nimi schodów w naszym domu. Więcej o żarówkach LED znajdziemy na portalu WokółNatury.pl.

Mniej konwencjonalne pomysły

Innym rozwiązaniem jest światło wypuszczone z poręczy skierowane w dół. Tego typu oświetlenie schodów stanowi bardzo ciekawy i niekonwencjonalny efekt wizualny. Ponadto w ten sposób oświetlimy dokładnie schody prowadzące na piętro naszego domu. Nie będziemy musieli się martwić, że nasze pociechy spadną z nich w ciemności. Możemy do tego wykorzystać taśmy LED. Wystarczy, że zamontujemy je pod poręczą.

Taśmy LED możemy także umieścić na krawędzi schodów. Takie rozwiązanie często wykorzystywane jest w salach kinowych. Musimy tylko pamiętać, żeby nie przesadzić z natężeniem światła. Taśmy LED na krawędziach schodów mogą bowiem powodować efekt olśnienia i oślepiać nas w trakcie ich pokonywania.

Standardowe oświetlenie schodów

Nie musimy oczywiście korzystać z wyżej wymienionych pomysłów. Tak naprawdę możemy oświetlić schody w naszym domu w standardowy sposób, czyli lampami sufitowymi lub ściennymi. Jest to standardowe rozwiązanie, które zapewni wszystkim domownikom bezpieczeństwo. Jednak zwykłe wiszące lampy nie będą stanowiły swoistej ozdoby naszych schodów. Jeśli więc zależy nam na nowoczesnym designie, powinniśmy zastanowić się nad niestandardowym oświetleniem schodów w domu.