mieszkanie w bloku

Mieszkanie w bloku – czy to dobry pomysł?

To pytanie, które stawiamy sobie w momencie, gdy podejmujemy decyzję o kupnie własnych czterech kątów. Mamy do wyboru także budowę domu, jednak mieszkanie w bloku wydaje się nam bardziej przystępne. Tak naprawdę każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Poniżej postaramy się przytoczyć wady i zalety mieszkania w bloku.

Mieszkanie w bloku – zalety

Kiedyś na zakup mieszkania w bloku decydowaliśmy się ze względu na ich cenę. Była to zdecydowanie mniejsza inwestycja niż budowa domu. Dzisiaj jednak ceny nieruchomości są tak wysokie, że wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy zakupem mieszkania a budową domu.

Dla osób decydujących się na mieszkanie w bloku mają teraz znaczenie inne aspekty. Przede wszystkim miejsce usytuowania nieruchomości. Nawet jeżeli blokowisko nie znajduje się w centrum miasta, to jest z nim dobrze skomunikowane. Mieszkając w bloku mamy także dostęp do żłobków, szkół, przedszkoli, sklepów, aptek i tym podobnych miejsc. Dla rodzin z dziećmi jest to spore udogodnienie.

Młodzi ludzie decydują się także na zakup mieszkania w bloku nie tylko ze względu na bliskość sklepów, lecz także łatwy dostęp do punktów usługowych, takich jak restauracje, kina czy dyskoteki. Mieszkanie w bloku jest zatem doskonałym rozwiązaniem w momencie, gdy zależy nam a tym, żeby mieć łatwy i szybki dostęp do wszelkiego typu usług.

Wady mieszkania w bloku

Mieszkanie w blokowisku ma jednak też swoje wady. Przede wszystkim jesteśmy w stałym kontakcie z sąsiadami. Super, jeśli mamy do czynienia z miłymi i ugodowymi ludźmi. Aczkolwiek musimy pamiętać, że nie wszyscy tacy są.

Ponadto decydując się na mieszkanie w bloku, musimy zdawać sobie sprawę z niekończących się remontów. Kiedy jeden sąsiad kończy remontować swoje cztery kąty, zaczyna drugi i kolejny. Ponadto co jakiś czas odbywają się remonty na klatce schodowej.

Mieszkanie w bloku jest też zdecydowanie mniejsze niż dom jednorodzinny. Jeśli więc planujemy lub mamy już dużą rodzinę, własny dom może być lepszym rozwiązaniem. Mieszkanie w bloku ma bowiem ograniczoną liczbę pomieszczeń. Dodatkowo, żeby zapewnić dzieciom kontakt z naturą, musimy gdzieś z nimi wyjechać lub kupić ogródek działkowy. Tego problemu nie mają posiadacze domów jednorodzinnych. Mają oni bowiem kawałek ogródka, w którym mogą bawić się dzieci.

Czy mieszkanie w bloku jest dla nas?

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w blokowisku musimy zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy. Jeśli pragniemy spokoju i dużej przestrzeni to powinniśmy zdecydować się jednak na budowę domu. Jednak w przypadku gdy chcemy mieć wszędzie blisko i jesteśmy otwarci na ludzi, możemy zdecydować się na mieszkanie w bloku.

Kiedy już podejmiecie decyzję o zakupie nieruchomości, zajrzyjcie tutaj. To krótki poradnik na temat zakupu mieszkania. Dzięki niemu nie popełnicie żadnych błędów podczas tej inwestycji.