gniazdka elektryczne

Gniazdka elektryczne – jak wybrać?

Gniazdka elektryczne, włączniki światła i inne tego typu elementy wyposażenia wnętrz są niezbędne w każdym domu. Wiele osób wybiera te produkty bez większego zastanowienia. Jest to dużym błędem. Odpowiednie dobranie gniazdek elektrycznych do wnętrza może zdziałać aranżacyjne cuda w naszym domu. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru.

Typy gniazdek elektrycznych

Przy dzisiejszych cenach, każdy z nas stara się wyremontować mieszkanie jak najmniejszym kosztem. Dlatego wiele osób wychodzi z założenia, że gniazdka elektryczne dzielą się na dwa typy. Te najtańsze i resztę. Jest ich jednak zdecydowanie więcej.

Do pokoi powinny wystarczyć nam gniazdka 20 A, 125 V. Za ich sprawą bez problemu zasilimy telewizor, komputer i tym podobne sprzęty. Do kuchni, pralni czy warsztatu, gdzie mamy cięższe sprzęty elektryczne, które pobierają więcej mocy, możemy potrzebować gniazdek 250 V lub 30 A.

Ponadto coraz bardziej popularne są inteligentne gniazda elektryczne, które możemy zaprogramować. Działają one wtedy według ustalonego przez nas harmonogramu.

Gniazdka elektryczne – wygląd i ustawienie

Design gniazdek elektrycznych w domu może mieć ogromne znaczenie dla wyglądu pomieszczenia. Nie wszędzie pasują białe plastikowe kontakty. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się kontakty w innowacyjnym stylu, na przykład w kolorze szczotkowanego chromu. Pomieszczenia w stylu minimalistycznym idealnie uzupełnią gniazdka elektryczne w geometrycznych i prostych kształtach. Ich kolorystyka powinna być stonowana. Jeśli nasz dom lub mieszkanie urządziliśmy w stylu klasycznym, lub vintage postawmy na eleganckie kontakty w ciemnych barwach, na przykład czarne.

Jakość gniazdek elektrycznych jest naprawdę ważna

Prąd może być niebezpieczny. Dlatego właśnie powinniśmy kupować do naszych domów wysokiej jakości gniazdka elektryczne. Produkty te są zdecydowanie trwalsze. Nie wychodzą one ze ściany w momencie, gdy wyjmujemy z nich kabel, a także wyglądają zdecydowanie lepiej niż ich tańsze odpowiedniki. Ponadto zakup nieco droższych kontaktów nie jest aż tak dużym wydatkiem, gdyż nie kupujemy gniazdek elektrycznych co sezon tylko raz na kilka lat.