Jak zwiększyć bezpieczeństwo i komfort użytkowania drzwi zewnętrznych?

W mieszkaniach w bloku, ale także w domach jednorodzinnych największym zabezpieczeniem przed włamaniem są oczywiście drzwi zewnętrzne. Powinny być one nie tylko ozdobą wejścia, będąc jednocześnie Twoją wizytówką. Koniecznie zadbaj również o bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania. W końcu Ty i inni domownicy będą je otwierać kilka nawet kilkanaście razy dziennie. Jak widzisz, przed drzwiami zewnętrznymi stoi wiele funkcji do spełnienia. Co zrobić, aby były wygodne, bezpieczne i estetyczne?

Klamki – niezbędny element każdych drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne do domu lub mieszkania zawsze są modelami uchylnymi. Mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. W przypadku modeli jednoskrzydłowych mogą otwierać się na zewnątrz lub do wnętrza. Pod względem budowy niewiele się różnią. W domach jednorodzinnych bardzo popularne są skrzydła z przeszkleniami, które jednak w mieszkaniach w bloku się nie sprawdzają.

Najważniejszym elementem drzwi, który wpływa na ich funkcjonalność i wygodę użytkowania, jest oczywiście klamka. Kolorem powinna być dopasowana do innych okuć, czyli rozety wokół zamka i zawiasów. Dzięki temu wygląd drzwi będzie spójny i elegancki. Przy skrzydłach ciemnych ładnie wyglądają jasne okucia.

Warto jednak zwrócić uwagę także na ciężar, materiał wykonania i kształt klamki. Do ciężki stalowych skrzydeł wybieraj klamki do drzwi wykonane ze stali, większe i masywniejsze. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przy otwieraniu ciężkich drzwi szybko się nie zużyją. Modele lżejsze możesz wykorzystać do drzwi z przeszkleniami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamków do drzwi?

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego domu, koniecznie zwróć uwagę, aby skrzydło drzwi wyposażone było w zawiasy antywyważeniowe. Na poziom ich bezpieczeństwa wpływa oczywiście także zamek. W wielu skrzydłach zamki do drzwi montowane są fabrycznie. Możesz jednak wybrać ilość rygli zamka. Koniecznie zwróć uwagę również na klasę antywłamaniową zamka. Najczęściej określana jest ona czasem, który jest potrzebny złodziejowi na jego sforsowanie. Im jest dłuższy, tym zamek jest bezpieczniejszy.

W przypadku zgubienia klucza do drzwi koniecznie wymień zamek lub jeśli masz taką możliwość jedynie wkładkę. Wymiana wkładki jest bardzo prosta i z pewnością poradzisz sobie z nią samodzielnie. Nie ingerujesz w cały system zamka, a jedynie w otwór na klucz. Po wymianie wkładki, stare klucze już nie będą pasować, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko włamania.

Bezpieczeństwo domowników w dużej mierze zależy od drzwi zewnętrznych. Przy ich wyborze koniecznie zwróć uwagę na to, aby nie były tylko estetyczne, ale także wyposażone w antywłamaniowy zamek o wysokiej klasie i zawiasy antywyważeniowe. W przypadku zgubienia klucza natychmiast wymień cały zamek lub jedynie wkładkę. Wszystko to pozwoli Ci czuć się bezpiecznie w swoim domu lub mieszkaniu. Duża i masywna klamka z kolei wpłynie na wygodne otwieranie i użytkowanie ciężkich stalowych skrzydeł. Stanie się także ciekawym elementem dekoracyjnym uzupełniającym inne okucia na skrzydle.