Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Kleszcze, choć nie wzbudzają podziwu i strachu swymi rozmiarami, potrafią być śmiertelnie niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt – wszystko ze względu na przenoszone przez nie choroby. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na kleszcze narażeni jesteśmy nie tylko podczas leśnych wędrówek. Te pajęczaki potrafią występować niemal wszędzie – kryją się w trawach na polu, w miejskich parkach czy nawet w naszych przydomowych ogrodach. Z roku na rok zauważa się, że jest ich zwyczajnie coraz więcej. Jak więc możemy walczyć z kleszczami i skutecznie pozbyć się ich z naszego ogrodu?

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą kleszcze, wynika przede wszystkim z tego, że często są nosicielami groźnych dla nas chorób. Głośno mówi się o boleriozie, tych chorób jest jednak o wiele więcej, a każda z nich potrafi wyrządzić ogromne szkody dla naszego zdrowia, czy nawet zagrozić życiu.

Metody, dzięki którym pozbędziesz się kleszczy z ogrodu.

Najskuteczniejszymi metodami w walce z kleszczami są różnego rodzaju opryski. Nie wszyscy jednak decydują się na ich użycie, przede wszystkim ze względu na chemiczną szkodliwość takich oprysków. Istnieją jednak naturalne opryski, które są całkowicie bezpieczne. Do walki z kleszczami doskonale nadadzą się opryski z czeremchy lub clematisa, które są roślinami. Warto jest również posadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają kleszcze – są to między innymi cebula, wrotycze, chrzan czy uwielbiana przez koty kocimiętka. Decydując się jednak na tę ostatnią, a więc na kocimiętkę, należy pamiętać o tym, że o ile pozbędziemy się kleszczy, tak możemy ściągnąć do siebie okoliczne koty.