Czy warto zaprosić ptaki do naszego ogrodu?

Wydawać by się mogło, że powinniśmy stawać na głowie, byleby tylko zniechęcić ptaki przed odwiedzaniem naszego ogrodu – wszakże czynią one szkody, w szczególności, jeżeli w ogrodzie hodujemy jakiekolwiek owoce, które są dla nich ogromnym przysmakiem. Jak się jednak okazuje, obecność ptaków niesie za sobą o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać – żywią się one owadami i innymi szkodnikami, które odpowiedzialne są za wyrządzanie ogromnych zniszczeń dla naszych plonów. Jak więc zaprosić ptaki do tego, by wizytowały nasz ogród?

Ptasie potrzeby.

Pamiętajmy, że istnieje ogromna ilość gatunków ptaków, które różnią się od siebie pod wieloma względami, a co w tym przypadku najważniejsze – przede wszystkim rozmiarem. Jeżeli więc chcemy w ogrodzie zamontować budkę dla ptaków, powinna ona cechować się odpowiednimi wymiarami. Równie istotne jest to, z jakich materiałów zostały one wykonane – w tej kwestii najlepiej postawić jest na naturalne drewno, które nie wydziela żadnych intensywnych dla tych zwierząt zapachów. By uniknąć niepotrzebnych walk, możemy rozwiesić kilka budek o różnych rozmiarach – ważne, by nie znajdowały się blisko siebie, odległość pomiędzy nimi powinna wynosić przynajmniej 30 metrów. Jeżeli chodzi o wysokość takiej budki, należy ją powiesić około 4 metrów nad ziemią.

Rośliny przyjazne ptakom.

Jeżeli w naszym ogrodzie uprawiamy owoce, możemy szybko zorientować się, że w ich zbiorach jesteśmy przez kogoś uprzedzani. Mowa tu więc o ptakach, a w szczególności szpakach, które wprost uwielbiają takie owoce, jak wiśnie. Chcąc odwrócić ich uwagę od naszych plonów, zdecydujmy się na posadzenie innych roślin, które przykują uwagę ptaków – jest to między innymi cis, dzikie róże, czarny bez, berberysy czy rokitniki.