Jak najlepiej kłaść płytki wielkoformatowe?

Odpowiednie płytki na ścianach i podłodze to fantastyczna dekoracja kuchni, łazienki, jadalni, a niekiedy także dużych salonach, gdzie niebanalne wzory pięknie komponują się np. z klasycznymi meblami. Ciekawym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są płytki wielkoformatowe. W jaki sposób je położyć, aby spełniały swoją rolę?

Płytki wielkoformatowe są symbolem luksusu, wygody i elegancji. Optycznie wpływają pozytywnie na wielkość danego pomieszczenia, zapewniając wrażenie ogromnej przestrzeni. Znacznie różnią się od standardowego typu glazury.

Czym są płytki wielkoformatowe?

Jeżeli płytka ma przynajmniej jeden bok dłuższy niż 40 centymetrów, jest traktowana jako płytka wielkoformatowa. Może mieć różne rozmiary – np. prostokątne (40×100, 30×120) czy kwadratowe (do najpopularniejszych zaliczymy 60×60, 90×90 czy coraz częściej spotykane, szczególnie na podłodze 120×120).

Ze względu na swój rozmiar, ciężar i wzornictwo (tego rodzaju glazura najczęściej ma specjalne wzory, naniesione na powłokę), wymaga odpowiedniego kładzenia. Co należy wiedzieć o przygotowywaniu podłoża do dużych płytek i jak je prawidłowo położyć?

W jaki sposób powinieneś je kłaść?

Na początku powinieneś dokładnie zaplanować ułożenie płytek, by całość była zgodna z wyrysowanym na nich wzorze. Następnie należy przygotować podłoże, wyrównując je i gruntując. Po tym można zabrać się do kładzenia. Płytki wielkoformatowe kładź od najbardziej widocznego miejsca na ścianie czy w domu (np. centralnego położenia) i zacznij po kolei, zamykając całą ścianę czy podłogę docinanymi elementami.

W ten sposób projekt będzie sprawiał wrażenie spójnego, przemyślanego i dokładnego. Na pewno zacznie stanowić spójną całość. Pamiętaj, że duże płytki wymagają większej ilości kleju, są cięższe i konieczne jest mocniejsze ich przymocowanie.

Fugi do płytek wielkoformatowych – na co zwrócić uwagę?

Płytki wielkoformatowe zazwyczaj są wykonane ze standardowego gresu, który ma dość niską wchłanialność. Z tego względu powinieneś stosować kleje o podwyższonej przyczepności do gresu. Na rynku są też specjalne kleje adresowane do płytek wielkoformatowych, charakteryzujące się lepszą przyczepnością i jakością. Dzięki temu położone przez Ciebie elementy glazury będą prezentować się świetnie.