Czyszczenie zmywarki – nasze wskazówki i porady!

Wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie powrót do ręcznego mycia naczyń po tym, gdy zdecydowały się na zakup zmywarki. Choć urządzenie to pozwala zaoszczędzić wiele czasu i wody, to jednak jeżeli nie dbamy o nie odpowiednio, musimy liczyć się z konsekwencjami takich działań, a więc niedomytymi naczyniami, osadem na szkle czy w końcu brzydkim zapachem wydobywającym się tego urządzenia. Dlatego tak istotne jest, by regularnie czyścić zmywarkę. W jaki sposób? Przedstawiamy nasze wskazówki i porady.

Jak często należy czyścić zmywarkę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że zmywarka to urządzenie, które oczyszcza się przy okazji mycia naczyń, to jednak jest to mylne przekonanie. Jeżeli zignorujemy czyszczenie zmywarki i nie będziemy właściwie pielęgnowali takiego urządzenia, wówczas najpierw zauważymy, że wyciągane z niego naczynia są matowe, a następnie, że nie są dobrze umyte. Dlatego filtry i koszyczki należy czyścić minimum raz na dwa tygodnie. W tym celu możemy wykorzystać na przykład zwykłą gąbkę do naczyń i ciepłą wodę z płynem do naczyń.

Samą zmywarkę z kolei gruntownie należy czyścić co najmniej co 2-3 miesiące przy użyciu domowych metod lub profesjonalnych środków czystości. Pamiętajmy, że często jednym z elementów, które decydują o tym czy producent uzna na przykład naprawę zmywarki w ramach gwarancji, jest odpowiednia konserwacja takiego sprzętu. Dlatego powinniśmy o niego jak najlepiej dbać.

Jak umyć zmywarkę domowymi sposobami?

Jeżeli nie mamy w danym momencie dostępu do profesjonalnych środków czystości, możemy umyć zmywarkę, wykorzystując w tym celu produkty, które zazwyczaj znajdują się w naszym domu. Pomocne mogą być więc następujące przedmioty: ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy boraks. Żeby umyć zmywarkę domowymi sposobami, należy najpierw opróżnić komorę ze wszystkich znajdujących się w niej naczyń, a następnie wyjąć filtr i koszyczki i umyć je ręcznie w zlewie.

Drzwiczki i wnętrze urządzenia należy przetrzeć gąbką, a następnie w miejscu przeznaczonym na tabletkę do zmywarki, wsypać 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego i włączyć intensywny tryb zmywania. Jeżeli decydujemy się na czyszczenie zmywarki octem, wówczas część octu wylejmy na dno tego urządzenia, a drugą część umieśćmy w koszyczku i włączmy cykl zmywania. Profesjonalne środki czystości lepiej radzą sobie z myciem zmywarki, dlatego przy okazji kupna produktów takich jak perełki do prania, warto zdecydować się również na zakup na przykład tabletek do czyszczenia zmywarki czy specjalnych płynów.

Jak wyczyścić zmywarkę chemicznymi środkami czystości?

Jeżeli dysponujemy odpowiednimi środkami czystości, które służą do mycia zmywarki, ponieważ na przykład robiliśmy większe zakupy i kupowaliśmy proszki do prania niemieckie oraz inne produkty z tzw. chemii domowej, wówczas powinniśmy kierować się instrukcją producenta dostępną na opakowaniu takiego preparatu. Zazwyczaj jednak wystarczy odkręcić specjalną buteleczkę, włożyć ją na dno zmywarki i uruchomić odpowiedni cykl zmywania.