Ogrzewanie w łazience – o czym warto pamiętać?

W łazience spędzamy sporo czasu każdego dnia. Tutaj wykonujemy czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Panie dodatkowo starają się stworzyć perfekcyjny makijaż, a panowie liczą na dokładne golenie zarostu. To również pomieszczenie, w którym się relaksujemy podczas kąpieli. Łazienka musi być zatem odpowiednio urządzona, ale i ciepła, aby komfortowo z niej korzystać. O czym warto pamiętać, ogrzewając łazienkę? Zwracamy uwagę na kilka ważnych czynników.

Temperatura w łazience

Podczas gdy w zdecydowanej większości domowych pomieszczeń, komfort termiczny zapewnia nam temperatura na poziomie 20-22 stopni Celsjusza, w łazience potrzebujemy zwiększonego ciepła. Zalecana jest temperatura ustawiona na poziomie około 24 stopni Celsjusza. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są dzieci, które najbardziej odczuwają różnice w temperaturze, a ich organizmy jeszcze nie potrafią samodzielnie regulować temperatury ciała.

Zimna łazienka jest nieprzyjemna, szczególnie podczas wychodzenia spod prysznica lub z kąpieli. Łatwo o przeziębienie, przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Dlatego właśnie w łazience zalecane jest utrzymywanie temperatury wyższej niż w innych pomieszczeniach.

Jaki model grzejnika do łazienki?

Na rynku do wyboru mamy rozmaite modele grzejników, które sprawdzają się w łazienkach. Warto przyjrzeć się np. ofercie ze strony https://econovli.pl/ i grzejnikom drabinkowym. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne, ponieważ drabinkowa konstrukcja pozwala na suszenie ręczników, drobnych elementów garderoby czy bielizny.

Grzejniki w formie drabinek są również eleganckie, a do tego można je znaleźć w niemałej palecie kolorów czy kształtów. Nietrudno zatem o dobór takiego grzejnika zarówno do klasycznej, minimalistycznej, loftowej, jak i nowoczesnej łazienki.

Właściwy dobór mocy

Musimy pamiętać o właściwym doborze mocy grzejnika, aby łazienka faktycznie była ciepła i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Moc dobieramy do kubatury pomieszczenia. Pod uwagę musimy również wziąć fakt, że grzejnik, na którym będziemy suszyć ręczniki czy bieliznę, część ze swojej mocy zużyje właśnie na tę czynność. Musi on zatem oferować większą moc, aby połączyć możliwość suszenia z zachowaniem pożądanej temperatury w łazience.

Rozwiązania grzewcze do łazienki – nie tylko grzejniki ścienne

Poza grzejnikiem ściennym możemy postawić na ogrzewanie podłogowe. W łazience to bardzo dobre rozwiązanie, bo nie ma nic przyjemniejszego niż stanąć na ciepłej podłodze tuż po zakończeniu kąpieli. Pamiętajmy jednak o tym, że ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz mebli i elementów wyposażenia, które nie będą zasłaniały podłogi. Wpłynie to bowiem negatywnie na wydajność ogrzewania podłogowego. Więcej praktycznych informacji w tym temacie można poszukać na stronie http://projektydomow1.pl/.

Zadbajmy o ciepło w łazience, nawet tej najmniejszej i skromnie urządzonej. Dzięki temu domownicy będą mogli liczyć na pełen komfort, w tym termiczny.