Czym jest styl industrialny w aranżacjach wnętrz?

Styl industrialny to styl, który kojarzy się ze starymi fabrykami i magazynami przystosowanymi do celów mieszkalnych.

Zaczął on się rozwijać w latach 50- tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych – wtedy to wiele amerykańskich przedsiębiorstw zaczęło upadać, pozostawiając po sobie puste hale produkcyjne, czy magazyny. Początkowo pomieszczenia te zajmowali nielegalni lokatorzy, dopiero z czasem oficjalnie stały się przestrzeniami do zamieszkania. Obecnie styl industrialny jest jednym z 5 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich świata.

W Polsce industrial we wnętrzach pojawił się wraz ze zmianami ustrojowymi, które miały miejsce w latach 90 – tych XX wieku i od razu stał się obowiązującym trendem w aranżacji wnętrz.

Surowy styl w dużych przestrzeniach

Tym, co szczególnie wyróżnia styl industrialny to wykorzystanie materiałów prostych, surowych, które nie mają nic wspólnego z przepychem i bogatymi zdobieniami. Wnętrza zaaranżowane w tym charakterze sprawiają wrażenie zimnych i niedokończonych. Obowiązującymi materiałami wykończeniowymi jest metal, cegła, beton przełamane naturalnym drewnem.

Cechą charakterystyczną dla wnętrz o takim designu jest przestrzeń – wysokie sufity oraz duże okna bez firanek. Nie ma tam miejsca na niepotrzebne drobiazgi, które nadawałyby wnętrzu przytulności. Otwarta sprawiająca wrażenie nie do końca zagospodarowanej przestrzeń sprawia wrażenie, że pomieszczenia wydają się dużo większe, niż są w rzeczywistości. Funkcję ścian bardzo często pełnią meble, które wydzielają poszczególne strefy mieszkalne.

Istotne jest, planując aranżację mieszkania w stylu industrialnym, aby taki styl zastosować dla całego mieszkania. Doskonale wpisują się w niego meble w stylu loftowym, czyli takie, które łączą metal z drewnem. Nie może również zabraknąć charakterystycznych dodatków, do których można  zaliczyć kable na ścianach, sznurkowe dywany, czy żarówki emitujące żółte, nieco przytłumione światło.