Akt notarialny mieszkania – co zawiera?

Akt notarialny to podstawowy dokument urzędowy, który jest szczególnie ważny podczas zakupu lub sprzedaży jakiejkolwiek nieruchomości. Z tego względu warto wiedzieć, co powinien zawierać akt notarialny, aby uchronić się przed problemem jakim może być unieważnienie całego aktu. Czym jest akt notarialny? Co powinien zawierać akt? Dlaczego ważna jest jego dokładność i odpowiedni proces przedstawienia obu stronom? W poniższym artykule, poznasz najważniejsze szczegóły dotyczące aktu notarialnego mieszkania.

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny sporządza notariusz. Jest to obowiązujący dwie strony (lub więcej) dokument urzędowy, który ma za zadanie chronić w przypadku kupującego i sprzedającego mieszkanie interesy obu stron. Przed podpisaniem przez obie strony jak i notariusza, jest on odczytywany w jego obecności lub osobiście. Przy tej czynności notariusz pyta obie strony o zgodność dokumentu z ich wolą i o jego odpowiednie zrozumienie. Akt notarialny ma za zadanie dawać pełną pewność sprzedającemu i kupującemu, że cała transakcja jest bezpieczna, jasna i zgodna z obowiązującym prawem.

Co zawiera akt notarialny?

Każdy akt notarialny mieszkania powinien zawierać konkretne informacje. Warto więc wiedzieć, co musi się w nim znaleźć, a co nie. Poniżej znajduje się lista dotycząca zawartości aktu notarialnego mieszkania.

  • Data i miejsce stworzenia aktu.
  • Dane personalne notariusza i kancelarii notarialnej.
  • Dane stron (kupującego i sprzedającego) – imiona rodziców, miejsce zamieszkania.
  • Oświadczenie każdej ze stron o przedstawionych dokumentach.
  • Potwierdzenie dotyczące odczytania dokumentu i jego przyjęcia.
  • Podpisy – notariusza, kupującego i sprzedającego.

Dlaczego warto sprawdzić zawartość aktu notarialnego? Z bardzo prostej przyczyny, która może przynieść wiele dobrego dla obydwu stron. Jeżeli w akcie znajdą się jakiekolwiek błędy, jedna ze stron może domagać się jego unieważnienia, a co za tym idzie – utraty obowiązujących praw do mieszkania. Odpowiednio sporządzony akt notarialny to podstawowa kwestia zakupu lub sprzedaży mieszkania.

Do kogo zwrócić się po pomoc z zakupem nieruchomości?

Mimo zapoznania się z zawartością, jaką powinien wyróżniać się akt notarialny mieszkania, warto posiadać u swojego boku profesjonalistów, znających się na tym jak cała transakcja powinna przebiegać. Value Properties pomaga swoim klientom w załatwieniu formalności związanych z kupnem i sprzedażą nieruchomości, a dodatkowo w bardzo szybki sposób przeprowadza całą transakcję. Odpowiednie osoby, zapewnią Ci spokój i ułatwią cały proces.