Worki kompostowalne – ekoworki na śmieci

Segregacja śmieci to niewątpliwie duży krok jeśli chodzi o dbanie o środowisko. Drugim krokiem powinno być to, aby zadbać o worki, w których śmieci wyrzucamy. Worki biodegradowalne i worki kompostowalne to optymalny wybór w tej kwestii.

Dziś plastik nie jest w modzie. Jako główny zaśmiecacz planety w dobie dbania o ekologię jest skutecznie eliminowany ze wszelkiego rodzaju produktów i dziedzin działalności człowieka. By segregacja śmieci naprawdę przysłużyła się Ziemi i optymalizacji uległ proces selektywnej zbiórki odpadów organicznych, konieczne jest zrezygnowanie podczas wyrzucania śmieci z plastikowych worków. Nie musimy jednak poprzestawać tylko na po prostu pojemnikach bez worków – które w takim przypadku po każdym wyrzuceniu trzeba dokładnie myć. Rozwiązaniem najlepszym są tutaj ulegające kompostowaniu worki i worki podlegające biodegradacji. Warto przyjrzeć się im z bliska, a jeszcze lepiej – zastosować.

Alternatywa dla plastiku – kompostowalne worki i biodegradowalne worki

Worki kompostowalne – do zebranych odpadów organicznych – mają tę zaletę, iż ulegają rozkładowi w tym samym czasie, co zawarte w nich odpadki organiczne. Oczywiście są do tego potrzebne odpowiednie warunki – takie, w których powstaje kompost. Czyli: worek staje się kolejnym składnikiem kompostu. W takich workach najlepiej wynosić odpadki do pojemników tylko na odpady organiczne. Alternatywą dla plastikowych worków są te biodegradowalne, które nie rozkładają się jak te pierwsze przez setki lat – gdyż nie zawierają polietylenu. W takich workach możemy wyrzucać metale czy plastiki. Tego typu worki również ulegają rozkładowi w przyrodzie.

Kompostowalne worki – zalety (nie tylko dla środowiska)

Kompostowalne worki na śmieci zapewniają odpowiednie odparowanie wilgoci w związku z czym niwelują jedną z przyczyn powstawania nieprzyjemnych zapachów. Poza tym że takie worki są w pełni biodegradowalne, to są one bardzo mocne. Nie grozi więc nam utrata ich zawartości podczas wynoszenia nieczystości do kosza na odpady organiczne. Są też bardzo elastyczne i – co bardzo ważne – mają dużą rozpiętość co do pojemności. W związku z czym łatwo je dopasować do różnego rodzaju kubłów na śmieci.

Worki kompostowalne wykonane w 100 procentach ze skrobi kukurydzy to dobra inwestycja w czystość naszej planety i w nasze dobre samopoczucie. Worki potrzebują jedynie 30 dni na to, by ulec całkowitemu rozkładowi. Codzienna rutyna ma znaczenie, jeśli chcemy się cieszyć przyrodą w dobrej kondycji – nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń.