zimowe rozsady

Styczniowe rozsady – jakie rośliny posiać zimą?

Posiadacze balkonów i ogrodów, którzy chcą latem cieszyć się pięknymi kwiatami, powinni już dzisiaj pomyśleć o kupnie sadzonek. Styczeń to bowiem doskonały okres na pierwsze rozsady. Poniżej podpowiadamy, jakie kwiaty możemy zasadzić już zimą.

Jakie zalety mają styczniowe rozsady?

Styczeń to miesiąc, w którym raczej nie myślimy o kupowaniu sadzonek. Jeśli jednak zależy nam na pięknych kwiatach latem, to powinniśmy zacząć rozsady, jak najwcześniej. Pozwoli to nam na wyhodowanie naprawdę sporej ilości kwiatów bardzo niskim kosztem. Gotowane sadzonki, kupowane wiosną i latem, są bowiem zdecydowanie droższe. O tym, jakie inne rośliny ozdobią nasz ogród, przeczytamy tutaj.

Kolejną zaletą jest obserwowanie, jak nasza sadzonka rośnie. Dla wielu miłośników kwiatów jest uczucie porównywalne do oglądania, jak dorasta dziecko. W ogóle miłośnicy prac ogrodowych mogą umilić sobie czas. Zimowe rozsady będą dla nich czynnością przyjemną i relaksującą jednocześnie.

Jakie kwiaty można zasiać w styczniu?

Styczeń, luty i marzec to czas kiedy siejemy przede wszystkim kwiaty, które uprawiamy na balkonach lub rabatkach. Większość z nich to rośliny jednoroczne, czyli takie które musimy sadzić co roku. Wyjątkiem jest pelargonia, która w odpowiednich warunkach przeżyje zimę. W styczniu możemy więc zasadzić:

  • begonię stale kwitnącą,
  • heliotrop peruwiański,
  • lobelię przylądkową,
  • petunię ogrodową,
  • szałwię błyszczącą,
  • werbenę ogrodową,
  • żeniszek meksykański.

Zimowe sadzonki – przechowywanie

Świeżo zasadzone rośliny, tak samo, jak te już kwitnące, potrzebują odpowiednich warunków. Musimy więc pamiętać, że rozsady potrzebują dużo światła oraz wysoką temperaturę. Dni w styczniu i lutym są jeszcze dość krótkie, więc musimy pamiętać, żeby postawić rośliny w najjaśniejszym miejscu naszego mieszkania. Najlepiej będzie, gdy staną na parapecie okna wychodzącego na południe. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy zainwestować w specjalną energooszczędną lampę do roślin.

Ponadto rozsady potrzebują także odpowiedniego podłoża oraz wilgotności. Dla roślin sadzonych zimą najlepsza będzie mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem i ziemią liściową. Pamiętajmy też, żeby regularnie podlewać nasze rośliny, gdyż musi być stale wilgotne.