aspiryna tabletki

Aspiryna do prania – niezwykły efekt

Aspiryna to lek o działaniu bardzo wszechstronnym. Większość z nas używa go jednak do łagodzenia objawów gorączki lub przeziębienia. Warto jednak aspirynę wrzucić także do pralki razem z praniem. Jaki efekt daje takie działanie? Co zyskamy, wrzucając ten środek przeciwbólowy do prania? O tym poniżej!

Zastosowanie aspiryny w medycynie

Aspiryna to tak naprawdę kwas acetylosalicylowy. Znajdziemy ją w każdej aptece, a na każdej stacji benzynowej. Tabletki aspiryny są jednym z najpopularniejszych farmaceutyków na świecie. Stosujemy ją nie tylko, żeby uśmierzyć zwykły ból głowy, lecz także pomaga ona przy migrenie. Lek ten oprócz działania przeciwbólowego, posiada także właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwzakrzepowe. Dlatego właśnie w medycynie ten farmaceutyk jest tak szeroko stosowany. Jednak już nasze babcie wiedziały, że to nie jedyne jej właściwości i wykorzystywały ją do prania.

Aspiryna do prania – dlaczego warto wrzucić tabletki do pralki?

Jak już wyżej wspomnieliśmy ten przeciwgorączkowy lek to pochodna kwasu salicylowego. Ten zaś ma właściwości wybielające. W związku z tym wrzucanie tabletek aspiryny razem z białym praniem do pralki ma sens. W trakcie procesu prania farmaceutyk rozpuści się, a nasze poszarzałe ubrania odzyskają swój pierwotny biały kolor oraz blask. Na jedno pranie powinniśmy wykorzystać około 5 tabletek. Warto pokruszyć je przed wrzuceniem do pralki. Da nam to pewność, że dokładnie się rozpuszczą w trakcie prania.

To jednak nie wszystko. Kwas acetylosalicylowy jest także świetnym odplamiaczem. Jeśli więc na naszych białych ubraniach mamy żółte ślady z potu, których nie potrafimy się pozbyć, wykorzystajmy aspirynę. Kilka jej tabletek rozpuśćmy w gorącej wodzie i wrzućmy do takiego roztworu nasze zaplamione ubrania. Po całonocnym namaczaniu pierzemy je jak zwykle. Dzięki temu procesowi uporczywe żółte plamy znikną. Pamiętajmy jednak, że aspirynę wykorzystujemy do prania białych ubrań. Pranie innych kolorów z jej użyciem może zniszczyć nasze ulubione ubrania.

Jeśli chcecie poznać inne sposoby na zaoszczędzenie na chemii domowej, zerknijcie na stronę Thanks.pl. Znajdziecie tam artykuł na ten temat.