Okapy – jak wybrać właściwe?

Wyposażenie Twojej kuchni ma szczególne znacznie dla komfortu jej użytkowania. Dla miłośników gotowania niezbędnym elementem wyposażenia będzie okap kuchenny. Wielu z nas okapy traktuje po macoszemu. Jest to jednak duży błąd, ponieważ brak okapy kuchenne nie tylko oczyszczają powietrze z zapachów, ale także pochłania tłuszcz. Zalet posiadania okapu jest wiele. Przed zakupem właściwego sprzęto warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jak wybrać właściwy okap kuchenny? Jakie rodzaje okapów są dostępne na rynku? Chętnie odpowiemy na te pytania.

Okapy kuchenne – jak wybrać właściwe?

Istnieją dwa podstawowe typu okapu kuchennego. Pierwszy z nich to tak zwany wyciąg. Jego działanie polega na odprowadzaniu powietrza na zewnątrz mieszkania lub domu. Wyciągi działają dzięki podłączeniu urządzenia systemu wentylacji. Przy nowoczesnych okapach, podczas gotowania, nie trzeba nawet uruchamiać urządzenia. Zapachy są zasysane nawet przy wyłączonym zasysaniu. Drugim rodzajem okapu jest pochłaniacz. Jego działanie polega na pobieraniu powietrza przez okap, kolejno filtrowanie powietrza, aby ostatecznie ponownie wtłoczyć je do kuchni. Filtry stosowane w przypadku pochłaniaczy to: filtry metalowe, filtry węglowe czy filtry fizelinowe. Oba typy mają swoje plusy. Przy zakupie okapu kuchennego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości konstrukcyjne. Nie w każdym budynku będzie możliwe bowiem zastosowanie okapu w trybie wyciągu.

Okap kuchenny – rodzaje

 Na rynku dostępne są różne rodzaje okapów kuchennych. Jednym z popularnych rodzajów są okapy teleskopowe. Jest to model częściowo zabudowany, z częścią wysuwaną poza mebel. Jest to dobry wybór dla posiadaczy kuchni o niewielkich gabarytach. Okap teleskopowy nie zajmuje wiele miejsca. Warto obecność okapy uwzględnić w kwestii wyboru mebli. Szafka znajdująca się nad kuchenką lub płytą indukcyjną powinna być krótsza tak, aby wystający okap nie zaburzył symetrii. Drugim rodzajem okapu, cieszącym się dużą popularnością jest okap kominowy. Jest to model montowany do ściany, idealny dla kuchni, które nie posiadają szafki nad płytą. Na rynku dostępne są różne wersje, dlatego wybór okapu kominowego daje wiele możliwości. Rodzajem okapu, którego popularność dopiero rośnie w naszym kraju, jest okap wyspowy. Są to okapy sufitowe, jak sama nazwa wskazuje montowane nad wyspą kuchenną. Mogą działać zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Istnieją również opcje okapów przeznaczone do całkowitej zabudowy lub też okapy wbudowane w płytę indukcyjną. Nie sposób pominąć także okapów uniwersalnych, najchętniej wybieranych. Puszka o kształcie prostokąta z powodzeniem posłuży w każdej kuchni. Może być zarówno montowana pod szafkę, jak i bezpośrednio do ściany. Często charakteryzuje je najniższa cena na rynku, dlatego domownicy chętnie sięgają po to rozwiązanie. Najlepsze okapy znajdziesz na: https://www.sferis.pl/okapy-3330.

Okapy kuchenne – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne okapy kuchenne dają możliwość wyboru wielu udogodnień. Niektóre z modeli mają zdalne sterowanie smartfonem, co w wielu przypadkach ułatwia życie. Szczególnie ważną opcją jest wydajność urządzenia. Należy dobrać rodzaj okapu do konkretnych potrzeb. Weź pod uwagę również poziom hałasu. Modele, które wydają głośne dźwięki potrafią skutecznie utrudnić życie.  Bez względu, czy zdecydujesz się na okap podszafkowy, okapy blatowe, okapy wyspowe czy sufitowe pamiętaj, że warto zaufać sprawdzonym markom. Sprzęt kuchenny musi być niezawodny, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z opiniami użytkowników.