ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – jakie ma zalety?

Nasz komfort cieplny jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy chcemy przebywać w danym pomieszczeniu. Dlatego już podczas budowy domu musimy zastanowić się nie tylko nad tym, jak ma wyglądać instalacja elektryczna czy gazowa, lecz także jaka instalacja grzewcza będzie dla nas najlepsza. Dzisiaj przybliżymy Wam ogrzewanie podłogowe. Zdradzimy jego największe zalety.

Ogrzewanie podłogowe – jak to wygląda?

Większość z nas przyzwyczajona jest do wiszących na ścianie kaloryferów, które dają ciepło. Ogrzewania podłogowego nie widać na pierwszy rzut oka. Sama nazwa tej instalacji wskazuje na to, że umieszczone jest ona w podłodze, a konkretniej w wylewce. Są to tak naprawdę odpowiednio ułożone rury podłączone do źródła ciepła. Ich układ może się różnic ze względu na potrzeby oraz układ danego pomieszczenia.

Zalety ogrzewanie podłogowego

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się zainstalować we własnym domu lub mieszkaniu ogrzewanie podłogowe. Czym urzekło ich to rozwiązanie? Dlaczego podłogówka stała się tak popularna?

1. Ogrzewanie podłogowe = oszczędność

Posiadając ogrzewanie podłogowe, możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o około 2°. Pozwala na to właśnie ciepła podłoga, dzięki której czujemy się bardziej komfortowo. Niższa temperatura przekłada się na znaczne oszczędności w ogrzewaniu. Mogą one sięgać nawet 12% w skali roku.

2. Optymalny rozkład temperatur

Dla ludzi korzystniej jest, kiedy temperatura przy podłodze jest wyższa, a przy głowie niższa. Pozwala nam to odczuwać większy komfort cieplny. Tak właśnie dzieje się w pomieszczeniach z zainstalowaną podłogówką.

3. Rozwiązanie dla alergików

W ogrzewaniu konwekcyjnym powstaje ruch powietrza. W związku z tym kurz znajdujący się na grzejnikach oraz innych elementach wystroju pomieszczenia, unosi się w powietrzu. Jest to niewskazane dla osób uczulonych. Podłogowe ogrzewanie tworzy zdecydowanie mniejszą konwekcję, która nie ma wpływu na przemieszczanie się drobinek kurzu.

4. Więcej możliwości aranżacyjnych

Grzejniki na ścianach ograniczają nas w aranżacji pomieszczeń. Musimy mieć je na uwadze podczas wyboru mebli lub innych sprzętów do domu. Często są one także powodem więdnięcia naszych roślin doniczkowych stojących w ich pobliżu. Ogrzewanie podłogowe zaś pozwala nam na ustawienie wszystkich mebli, urządzeń i dodatków według naszych indywidualnych upodobań.