Gwiazda Betlejemska

Naturalne ozdoby świąteczne – bożonarodzeniowe kwiaty!

Boże Narodzenie, czyli ulubione święta większości Polaków zbliżają się wielkimi krokami. Jak co roku staramy się, żeby nasze domy i mieszkania były w tym około świątecznym czasie odpowiednio udekorowane. Ozdoby świąteczne przybierają różne formy, jednak my polecamy te ekologiczne, jakimi są bożonarodzeniowe kwiaty.

Choinka – symbol Bożego Narodzenia

Niezaprzeczalnie od lat najpopularniejszą świąteczną rośliną jest bożonarodzeniowa choinka. Staje ona na honorowym miejscu w każdym polskim domu, gdyż to właśnie pod nią szukamy prezentów. Najczęściej wybieramy niegubiącą igieł jodłę lub świerk, który pięknie pachnie żywicą. Zdarza się, że wybieramy także sosnę. Niektórzy z nas stawiają sztuczną choinkę wykonaną z plastiku, jednak tego typu ozdoby świąteczne powinny być żywe. Dodają one wtedy naszemu mieszkaniu bożonarodzeniowego klimatu.

Roślinne ozdoby świąteczne – nie tylko choinka

Drugie miejsce wśród roślin kojarzących się nam z Bożym Narodzeniem jest jemioła. To półpasożyt, który rośnie przeważnie na dębach, topolach, lipach oraz brzozach. Tę wiecznie zieloną roślinę zawieszamy nad wejściowymi drzwiami lub wigilijnym stołem. Ma ona za zadanie nas od złych demonów oraz zapewnić naszym domownikom dobrobyt i szczęście.

Jemiołę lubią również zakochani. Według zwyczaju można się pod nią publicznie całować. Dodatkowo mężczyźni dzięki niej mogą zyskać płodność.

Ozdoby świąteczne to także kwiaty doniczkowe

Rośliny doniczkowe potrafią doskonale wpasować się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Niestety ze względu na nasz klimat, wśród typowych świątecznych kwiatów nie znajdziemy naszych rodzimych roślin. Większość z nich to zagraniczne kwiaty. Tak jak pochodząca z Meksyku Gwiazda Betlejemska. Występuje ona w różnych barwach. Są to między innymi odcienie różowego, żółtego czy kremowego. Jednak najpopularniejsze ozdoby świąteczne w postaci Gwiazdy Betlejemskiej, posiadają czerwony kwiatostan.

Inną zagraniczną rośliną, która pięknie ozdobi nasz dom na święta, jest grudnik. Ten doniczkowy kwiat pochodzi ze słonecznej i gorącej Brazylii i nazywany jest także Bożonarodzeniowym kaktusem. To właśnie w okolicach grudnia przez dwa miesiące wypuszcza on piękne kwiaty w różnych kolorach. Najczęściej są to odcienie bieli, różu, fioletu i czerwieni.