ogród przed zimą

Ogród przed zimą – jak przygotować?

Przygotowanie ogrodu do sezonu zimowego nie musi spędzać nam już snu z powiek. Przyszykowanie naszej działki na chłodny okres wcale nie jest trudne. Musimy tylko zabrać się do pracy w odpowiednim czasie i prawidłowej kolejności. Poniżej podpowiemy, jak odpowiednio przygotować ogród przed zimą, tak aby na wiosnę cieszyć się piękna zieloną działką.

Przygotowywanie ogrodu przed zimą – prace porządkowe

Jesienne prace ogrodowe możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to prace porządkowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają one na celu, uprzątniecie naszej działki przed zimą. Do tych prac należą między innymi:

  • grabienie liści – jest to bardzo ważne, szczególnie w pobliżu owocowych drzew. Jeśli o to nie zadbamy, to możemy się spodziewać w naszym ogrodzie nornic lub innych gryzoni;
  • wysprzątanie rabatek kwiatowych – roślinne resztki na grządkach i rabatkach także musimy usunąć, są one bowiem idealną pożywką dla grzybów i bakterii;
  • koszenie trawy – ostatnie koszenie może odbyć się nawet w listopadzie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak długo rosła trawa. Ponadto musimy zebrać ją dokładni, gdyż zalegająca w zimie, będzie przyczyniała się do powstania pleśni na trawniku;
  • zakonserwowanie narzędzi – w ogrodzie używamy wielu narzędzi. Na okres zimowy musimy je zakonserwować, odpowiednio naoliwić i zamknąć w suchym pomieszczeniu. Wilgoć może bowiem źle oddziaływać na elektryczne narzędzia ogrodowe.

Przygotowujemy ogród przed zimą – rośliny

Przed nadejściem zimy musimy zadbać o rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie. Na początek zastanówmy się, czy któraś z nich nie sprawiła nam większych kłopotów w mijającym właśnie sezonie. Jeśli tak, to właśnie teraz jest najlepsza pora na to, żeby się jej pozbyć.

Dobrze przyszykowany ogród przed zimą to taki, w którym wszystkie rośliny są zabezpieczone przed mrozem i chłodem. W tym celu możemy rozsypać na glebie korę lub trociny. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie dla korzeni oraz cebulek roślin.

Wyrastające wysoko w ziemi rośliny, jak na przykład krzewy róż, warto dodatkowo osłonić. Doskonale do tego nadają się cieniujące siatki oraz parawany z włókniny. Zabezpieczony w ten sposób krzew przed przymrozkiem i wysychaniem.