Łazienka dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Pewne schorzenia, choroby czy podeszły wiek mogą sprawić, że codzienne i normalne funkcjonowanie jest często nie tyle, co utrudnione, co czasami zwyczajnie niemożliwe. Z tego względu konieczne jest urządzenie pomieszczeń w domu w całkowicie nowy sposób, tak, by sprostać potrzebom osób z ograniczeniami ruchowymi. Niewątpliwie jednym z najważniejszych miejsc jest przede wszystkim łazienka – jak więc powinna zostać urządzona łazienka, by korzystanie z niej było łatwe, a przede wszystkim, bezpieczne?

Uchwyty wspomagające poruszanie się.

W łazience przeznaczonej dla osób posiadających pewne ograniczenia ruchowe nie może zabraknąć specjalnych uchwytów, które ułatwią im poruszanie się po całym pomieszczeniu, jak i korzystanie ze znajdujących się w nim umywalek, sedesu, wanny czy łazienki. Tego rodzaju uchwyty lub poręcze powinny być zamontowane w pobliżu toalety, umywalki oraz wanny. W przypadku tego ostatniego – jest to ważne z tego względu, że wchodzenie oraz wychodzenie z wanny sprawia ogromne problemy. Warto również rozważyć wymianę wanny na kabinę prysznicową, która jest o wiele łatwiejsza w użyciu – ewentualnie wannę, która jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Stopień problemów.

Aranżacja łazienki, która ma być przystosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, jest jednak ściśle uzależniona od skali problemów, z jakimi borykają się takie osoby. W przypadku jedynie niewielkich problemów z poruszaniem się wystarczającym rozwiązaniem okażą się być wspomniane uchwyty i poręcze. Warto również wyposażyć się w specjalne siedziska lub nakładki, które umożliwią korzystanie z wanny lub kabiny prysznicowej w pozycji siedzącej. Istotna jest również podłoga – powinniśmy zrezygnować z klasycznych kafelek na rzecz mat antypoślizgowych, które należy umiejscowić w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, a więc wspomnianą kabiną prysznicową, wanną czy umywalką.