Jakie meble do małej kuchni?

Duży stół wraz z kompletem kilku tradycyjnych krzeseł oraz całościowy zestaw szafek i regałów kuchennych świetnie wyposażą klasyczną dużą kuchnię, jednakże w tej mniejszej mogą się najzwyczajniej w świecie nie zmieścić. Jak więc poradzić sobie z aranżowaniem przestrzeni, gdy na drodze do osiągnięcia zachwycającego wizualnego efektu staje niewielki metraż pomieszczenia? Jakie meble do małej kuchni będą pasować najlepiej, a z których najlepiej od razu zrezygnować, zanim zagraci się nimi przestrzeń i utraci się dostęp do jakiegokolwiek wolnego miejsca?

O czym warto i należy pamiętać?

Pierwszy problem, jaki należy rozwiązać, tyczy się stołu. Teoretycznie w ogóle nie musi on pojawić się w kuchni, zwłaszcza jeśli występuje w salonie, jadalni lub innym pokoju dziennym przeznaczonym na jedzenie posiłków, jednakże taki maleńki blat na pewno by się przydał, zwłaszcza w domu, w którym często zjada się śniadanie w biegu, dosłownie w drodze do wyjścia z domu, dlatego potrzebuje się chociaż skrawka blatu na położenie kawy i kanapki z serem. Duży stół warto jednak zastąpić znacznie praktyczniejszym blatem. To nie musi być nawet zwykły stolik, a bardziej większa półka przymocowana do ściany, najlepiej taka, którą po użyciu można będzie złożyć, by w ogóle nie zajmowała miejsca.

Aranżacja małej kuchni polubi się także z różnego rodzaju skrytkami. Przygotowując ją, trzeba cały czas myśleć o tym, by zawrzeć jak najwięcej mebli na jak najmniejszej powierzchni i wykorzystać dosłownie każdy skrawek wolnego miejsca, co tyczy się również i tych miejsc, które występują na ścianach. Niektórzy jednak oprócz praktyczności mebli, oczekują także elegancji i minimalizmu w meblach. Warto też szukać rozwiązań dwuwymiarowych, czyli np. składanych krzeseł, podwójnych stolików zsuwanych jeden na drugi albo rozsuwanych blatów. W razie potrzeby tego typu meble można z łatwością rozłożyć, a potem z powrotem złożyć, gdy już nie będą potrzebne.

Sprytnie wybrane meble do kuchni na spokojnie zmieszczą się nawet w tym najmniejszym pomieszczeniu. Kluczowy jest ich rodzaj, a zwłaszcza to, by można je było składać. Ciężkie potężne bryły w ciemnych kolorach zwracają na siebie uwagę i prezentują się efektownie, jednakże aranżacja małej kuchni nigdy się z nimi nie polubi, bo one będą ją tylko przytłaczać.