Płaski dach w domu. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć

To, jaki dach wybierzemy dla swojego domu, jest kwestią całkowicie indywidualną, ale zdecydowanie łatwo da się zauważyć, że w polskiej zabudowie dominują dachy dwuspadowe. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje zalety, w tym m.in. budynek idealnie wpisuje się w najbliższe otoczenie i nie wyróżnia się szczególnie spośród innych. Nie można zapomnieć również o tym, że nie mamy problemu z zalegającym śniegiem, a deszczówka jest łatwo odprowadzana. A jak to jest w przypadku dachu płaskiego? – Co trzeba o nim wiedzieć?

Dach płaski – sposób na nowoczesny design

Domy z płaskim dachem jak żadne inne idealnie wpisują w nowoczesną zabudowę – są to najczęściej proste bryły, które zaskakują możliwościami rozbudowy skrzydeł i zaadaptowania ich w dowolny sposób. Ponadto każda kondygnacja może być optymalnie wykorzystana, co nie jest już tak oczywiste w domach z dachami spadzistymi. Co istotne, także sam dach można interesująco zaaranżować, np. jako taras lub ogród. Jeśli więc naszym zamierzeniem jest nowoczesny dom, to warto wybrać właśnie projekt z płaskim dachem o znacznie większym potencjale od dachu dwuspadowego. 

Stropodach, czyli zarówno dach, jak i strop ze spadkiem 

Płaskie dachy to najczęściej konstrukcje, które łączą w sobie strop oraz dach, oznacza to, że strop staje się równocześnie dachem. W zawiązku z tym należy zastosować na nim odpowiednie rozwiązania, które zapewnią odpowiednią izolację, a także umożliwią zaadaptowanie dachu na przykład na taras lub ogród. Dach płaski składa się więc z kilku warstw, a jedną z nich jest warstwa spadkowa, ponieważ tak naprawdę płaski dach nie jest do końca płaski – należy zastosować na nim odpowiedni spadek, który umożliwi bezpieczne odprowadzanie wody – w Polsce norma nakazuje minimalny spadek, czyli kąt nachylenie dachu, o wartości 3 stopnie. Warstwę spadkową wykonuje się między innymi z takich materiałów jak kruszywo, drewno czy odpowiedniej jakości beton, który zamówimy m.in. na https://www.gorazdze.pl/pl/cementownia-gorazdze. Na takim dachu z powodzeniem można urządzić taras czy ogród. Jest to również tzw. dach niewentylowany. 

Dachy płaskie wentylowane 

Oprócz stropodachów istnieją także dachy płaskie wentylowane, które tym różnią się od tych pierwszych, że pomiędzy stropem oraz dachem występuje nieduża przestrzeń. Ich budowa jest nieco inna, ponieważ konieczne jest wykonanie stropu, który staje się elementem nośnym i na nim opiera się konstrukcja nośna pokrycia wykonana m.in. z takich materiałów jak drewno. Na tej konstrukcji układa się warstwę spadkową oraz pokrycie, np. z papy bitumicznej lub innego materiału. 

Izolacja cieplna i przeciwwodna dachu płaskiego 

Niezwykle ważną kwestią jest zastosowanie rozwiązań, które zapewnią odpowiednią izolację, dzięki czemu latem mieszkania nie będą się bardzo nagrzewać, a zimą wychładzać. Do tego celu stosuje się między innymi styropian, styrodur czy płyty PIR. Natomiast do izolacji przeciwodnej stosuje się takie rozwiązania jak różnego rodzaju membrany, papy czy pokrycia bezspoinowe płynne. Dzięki temu domy z płaskimi dachami są równie komfortowe jak te dwuspadowe.