Kiedy dziecko ma kilka lat najczęściej rodzice urządzają jego pokój. Wcześniej zwykle z powodów praktycznych i wygody dziecko śpi w sypialni rodziców w łóżeczku albo dostawce. Dziś pomożemy Wam i podpowiemy, jak urządzić pokój małego dziecka. Poznajcie tylko pewne rady.
Wegańskie ściany, czyli nieszkodliwe farby lub okładziny
Warto zacząć od malowania. Często gdy rodzice urządzają pokój dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami, to malowaniem zajmuje się przyszły tata. Często zostawia pracę na ostatni moment, w związku z czym w pokoju czuć jeszcze zapach farby i dziecko i tak trafia do pokoju rodziców ze swoim łóżeczkiem. Niezależnie od tego czy urządza się pokój dla maluszka, czy dla starszego dziecka warto wybrać bezpieczne, wegańskie farby, które nie zawierają szkodliwych związków lotnych. Poza farbami w pastelowych, uspokajających, subtelnych kolorach można wybrać okładziny. Wśród nich świetnie się sprawdzi płyta korkowa. Można płyty korkowe umieścić na całej ścianie albo zdecydować się na tablicę korkową, na której maluch będzie mógł przypinać swoje dzieła. Obok może znajdować się tradycyjna tablica kredowa. W ten sposób dziecko zyska miejsce do zabawy, a być może ściany zostaną ocalone przed bezpośrednim zamalowaniem kredkami, mazakami czy farbkami. Warto podkreślić, że korek to materiał ekologiczny, który pozyskiwany jest z kory drzew. Do jego produkcji nie muszą być ścinane żadne drzewa, bo korę można pozyskać z zasadzonego drzewa albo korków po winie.
Bezpieczna podłoga, czyli cicha, ciepła, antypoślizgowa
Kolejną ważną kwestią jest wybór podłogi. Powinna być ciepła i cicha, a także antypoślizgowa. Z tych trzech powodów parkiet drewniany nie będzie najlepszym wyborem. Lepiej postawić na inne materiały. Dobrze mogą sprawdzić się płytki winylowe. Ponadto świetnym wyborem będzie podłoga korkowa. Na danej okładzinie podłogowej może znaleźć się również dywan – oczywiście taki, który wykonany jest z przędzy poliestrowej i ma niskie runo. Takie dywany mogą mieć również bardzo ciekawe wzory, które spodobają się dziecku. Wykładziny podłogowe także świetnie się sprawdzają. Zapewniają więcej przytulności.
Meble pozbawione szkodliwych lakierów i ostrych kantów
Gdy już ściany i podłogi są wykończone, należy zabrać się za wyposażenie. Meble do pokoju małego dziecka muszą być pozbawione szkodliwych lakierów. Najlepiej gdy są jedynie olejowane i wykonane z naturalnego drewna. Można też wybrać meble z płyty meblowej, która jest lekka. Takie meble z montażem ściennym, czyli możliwością przykręcenia do ściany dobrze się sprawdzą. Powinny mieć dodatkowo zaokrąglone czy też zabezpieczone krawędzie. Tutaj ABS dobrze się sprawdza. Uchwyty nie muszą być duże i widoczne. Można zdecydować się na wyfrezowane uchwyty albo otwierane poprzez naciśnięcie frontów półki czy szuflady. Meble powinny być utrzymane w klasycznej, jasnej albo bajkowej kolorystyce. Po zakupieniu mebli zawsze można wybrać dodatkowo okładzinę meblową i pokryć nią fronty i korpusy. Sprawdzi się także nowoczesne oświetlenie LED szklanych półek. Powinny one znajdować się wyżej i koniecznie powinny być wykonane ze szkła hartowanego.
Dodatki, które uczynią dziecięcą przestrzeń ciekawszą, a nawet bajkową
Oczywiście meble to nie wszystko, bo to dodatki dodają wnętrzu pokoju dziecięcego odpowiedni klimat. Warto zdecydować się na drewniane pudełka. Modele zdobione imieniem dziecka świetnie się sprawdzą. Odpowiedni rozmiar zapewni możliwość przechowywania wielu drobiazgów. Pudełka na skarby doskonale się prezentują i można do nich włożyć dziecięce gry, zbierane przez dziecko karty, małe figurki, samochodziki, laleczki, ale i wiele innych rzeczy. Taki dodatek można wyeksponować na komodzie albo biurku czy też małym stoliczku w pokoju dziecka. Ważne, by zawsze miało go pod ręką. Poza drewnianymi pudełkami na drobiazgi warto postawić na małe lampki nocne czy ramki na zdjęcia. Warto wybrać pluszaki i ozdobić nimi „bardziej dorosłe” łóżko kilkulatka albo niewielką komodę lub półkę ścienną. Warto wybrać także kalendarz albo plakaty, które można umieścić w bezpiecznych, akrylowych antyramach.