Jakie osłony okienne zamontować w kuchni? 5 sprawdzonych typów

Kuchnia to pomieszczenie, w którym można wspólnie przygotowywać posiłki, ale również je spożywać. Często jednak w wykonywaniu poszczególnych czynności w tym wnętrzu przeszkadza nam intensywne promieniowanie słoneczne, a nierzadko również ciekawskie oczy sąsiadów. W takim przypadku warto pomyśleć o instalacji osłon okiennych. Jakie modele najlepiej sprawdzą się w kuchni? Przedstawiamy 5 sprawdzonych typów.

Podczas wyboru idealnej osłony okiennej do kuchni, powinniśmy kierować się ściśle określonymi kryteriami, które najlepiej zdefiniować, zanim jeszcze zaczniemy przeglądać ofertę sklepów. Pamiętajmy, że z jednej strony wybrany model powinien być dopasowany stylistycznie do aranżacji takiego wnętrza. Z drugiej jednak musi być on funkcjonalny.

Rolety rzymskie w kuchni

W kuchni można zamontować rolety rzymskie. Takie modele wykonane są z naprzemiennie układających się pasów przezroczystego i zaciemniającego materiału. Konstrukcję taką należy ustawić w zależności od tego, ile światła chcemy uzyskać. Rolety rzymskie dostępne są w trzech poziomach przepuszczalności światła: transparentnej, przyciemniającej i zaciemniającej. Dlatego są dość wielofunkcyjne i jednocześnie bardzo estetyczne.

Rolety materiałowe w kuchni

W kuchni można wykorzystać również rolety materiałowe, które doskonale sprawdzają się we wszystkich wnętrzach. Są łatwe w montażu i dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Rolety materiałowe mogą mieć charakter przyciemniający lub zaciemniający. Dostępne są również wersje ze srebrną powłoką, która odbija światło latem, a zimą zapewnia ochronę przed ucieczką ciepła. Wybierając taki model, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany, ponieważ nie wszystkie tkaniny sprawdzają się w kuchni ze względu na osiadający w tym pomieszczeniu tłuszcz.

Żaluzje drewniane i aluminiowe

Wśród często wykorzystywanych osłon okiennych w kuchni można wymienić żaluzje. Produkowane są z kilku różnych materiałów. Do najpopularniejszych można zaliczyć żaluzje aluminiowe, które są stosunkowo tanie. Co więcej, można je łatwo dopasować niemal do każdego wnętrza, ponieważ dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Wśród ich zalet można wymienić również dość dobrą trwałość, ponieważ nie rdzewieją i nie pękają. Dodatkowo świetnie sprawdzają się właśnie w takich pomieszczeniach jak kuchnia, a więc narażonych na działanie wilgoci. Żaluzje drewniane z kolei wprowadzają do wnętrza ciepły klimat. Wymagają jednak regularnej impregnacji i konserwacji, zwłaszcza jeżeli będą zamontowane w kuchni, gdzie panują niekorzystne warunki dla drewna.

Rolety bambusowe

Świetną alternatywą dla żaluzji są rolety bambusowe. Ich zaletą jest fakt, iż produkowane są w 100% z naturalnego materiału. Są bardzo lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Zazwyczaj dostępne są przynajmniej w kilku kolorach, a więc bez problemu można dopasować je do stylistyki każdej kuchni. Konstrukcja rolet bambusowych delikatnie wpuszcza promienie słoneczne, jednocześnie chroniąc wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy ciekawskimi sąsiadami.

Inwestorzy, którzy poszukują idealnych osłon kuchennych do kuchni, z pewnością bez problemu znajdą model dostosowany do swoich potrzeb. Obecnie dostępne rozwiązania doskonale wpisują się w stylistykę zarówno wnętrz urządzonych w nowoczesnym, industrialnym, jak i klasycznym klimacie, a dodatkowo są bardzo funkcjonalne.