Nowe domy są tak projektowane, aby uzyskać budynek energooszczędny, który będzie tani w utrzymaniu. W starszym budownictwie najczęściej dbano o wielkość pomieszczeń wewnętrznych, dobre oświetlenie wnętrza i posiadanie użytkowego poddasza czy piwnicy. Ponadto z roku na rok zmieniają się też technologie stosowane do budowy domów mieszkalnych. Obecnie używane są również inne materiały budowlane niż jeszcze 5 lat temu. To wszystko sprawia, że starsze budynki tracą więcej ciepła niż nowe – energooszczędne obiekty wznoszone zgodnie z restrykcyjnymi normami. Czy można poprawić poziom energooszczędności starszego domu? Jak najbardziej! Można to uzyskać przez termomodernizację budynku.
Czym jest termomodernizacja?
Termomodernizacja budynku to nic innego jak zabezpieczenie obiektu przed utratą ciepła, a co za tym idzie – obniżenie kosztów energii cieplnej, która jest potrzebna do ogrzania mieszkania, jak i podgrzania wody użytkowej. Według definicji termomodernizacja to różnego rodzaju modyfikacje budynku, które mają przyczynić się do ograniczenia strat ciepła. Można nawet powiedzieć, że termin ten odnosi się do wprowadzenia wielu zmian, a nie tylko jednej. Z powodzeniem termomodernizację można też uznać za kompleksowy remont budynku z zewnątrz i wewnątrz.
Prace termomodernizacyjne głównie wiążą się z ociepleniem ścian zewnętrznych, dociepleniem dachu lub stropodachu, a nawet poprawieniem izolacji poziomej. Do tego rodzaju prac zaliczymy też uszczelnienie okien i drzwi wejściowych lub ich wymianę na bardziej nowoczesne modele o lepszych parametrach. Termomodernizacja to również wymiana instalacji grzewczej na bardziej wydajną. Przykładowo można wymienić stary kocioł na węgiel na nowoczesną pompę ciepła powietrzną, która jest nie tylko ekonomiczna, ale i ekologiczna w użytkowaniu.
Termomodernizacja powinna zacząć się od audytu
Choć termomodernizacja budynku opiera się głównie na pracach remontowych, to nie warto ich wykonywać bez posiadania konkretnego planu. Od czego zacząć planowanie takich prac? Najkorzystniej będzie wykonać audyt energetyczny, który dokładnie określi poziom energooszczędności budynku, ale też przedstawi proponowany zakres prac, dzięki któremu będzie można zmniejszyć utratę ciepła w domu.
Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy, jeśli chcemy ocieplić budynek, ale zdecydowanie jest pomocny, aby wyznaczyć obszar działań i ich potencjalny koszt. W audycie uwzględnia się m.in. wiek i stan urządzeń grzewczych, rodzaj paliwa do otrzymania energii cieplnej, współczynnik izolacyjności cieplnej wewnątrz i na zewnątrz budynku czy też ogólny stan budynku. Na podstawie tych informacji można szczegółowo opisać poziom energooszczędności lub elementy, które powodują, że z budynku ucieka ciepło, a tym samym koszt ogrzewania jest wysoki.
Ile kosztuje termomodernizacja starego domu?
Koszt prac termomodernizacyjnych uzależniony jest od wielu czynników. W jednym budynku wystarczy wymiana drewnianych okien na nowoczesne i lepiej uszczelnione okna, a w innym zakres prac jest tak duży, że sam remont potrwa kilka tygodni. Szukając sposobu na sfinansowanie termomodernizacji budynku, warto zajrzeć tutaj: https://kupuj-na-raty.pl/. Remont może być kosztowny, ale warto pamiętać, że po wprowadzeniu zmian utrzymanie budynku będzie tańsze.
Zdecydowanie opłaca się wymienić instalację grzewczą na bardziej nowoczesną, a nawet na opartą o pobieranie energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii. Ocieplenie murów i dachu również sprawi, że ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz, a ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania mieszkania dzięki temu będzie mniejsza. To wszystko sprawi, że rachunki za ogrzewanie staną się o wiele niższe. Nawet jeśli sam koszt inwestycji wydaje się wysoki, warto pamiętać, że dzięki termomodernizacji w przyszłości będziemy płacić mniej za ogrzewanie, co sprawia, że sama inwestycja jest bardzo korzystna.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
- https://www.caparol.pl/innowacje/rozwiazania-systemowe/termomodernizacja-budynku-krok-po-kroku-zrob-to-dobrze
- https://www.extradom.pl/porady/artykul-termomodernizacja-co-to-jest-i-jakie-dzialania-obejmuje