Jak dobrać kolor ścian do pomieszczenia?

Wydawać się może, że kolor naszych ścian pełni w głównej mierze funkcję jedynie dekoracyjną, która to składa się na cały wystrój danego wnętrza. Jest to jednak jak najbardziej mylne, ponieważ kolor wpływa na wiele istotnych aspektów, nie tylko związanych z pomieszczeniem, lecz także nawet z naszym samopoczuciem. Niektóre kolory świetnie sprawdzą się w pomieszczeniu o przeznaczeniu rekreacyjnym, gdzie barwy będą dodatkowo sprzyjać relaksowi, a jeszcze inne sprawią, że dany pokój ulegnie optycznemu powiększeniu.

Rola pomieszczenia.

Każde pomieszczenie w naszym mieszkaniu lub domu pełni zgoła odmienną funkcję. Mamy więc – na przykład – salon, sypialnie, kuchnie, łazienkę czy swego rodzaju biuro. Wszystkie te różnią się, między innymi, wyposażeniem, jakie możemy tam znaleźć, jak i ogólnym stylem i wystrojem. Częściej jednak zwracamy uwagę na wygląd, aniżeli funkcjonalność – a jak się okazuje, jedno i drugie może iść ze sobą w parze. Możemy bowiem dobrać kolor ścian względem tego, jaką rolę odgrywać będzie dane pomieszczenie. Tak w przypadku sypialni doskonale sprawdzą się barwy chłodne, które sprzyjają ogólnemu wyciszeniu, jak i relaksowi. Energii dodadzą nam barwy ciepłe, które wykazują działanie pobudzające – z tego względu warto je wykorzystać w biurze.

Optyczne powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia.

Kolory wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także na to, w jaki sposób postrzegamy świat – a te potrafią nawet przedstawić go w zupełnie innej perspektywie. Za pomocą kolorów możemy optycznie pomniejszać lub powiększać pomieszczenie – metod na dokonanie tego jest doprawdy wiele, a wszystko uzależnione jest do naszych potrzeb. Tak na przykład malując sufit na kolor ciemny, czy nawet czarny, możemy sprawić, że całe pomieszczenie wydawać się będzie niższe, niż jest w rzeczywistości.