Brama garażowa – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej bramy może być trudnym przedsięwzięciem – istotny jest nie tylko jej wygląd, ale równie klucza jest funkcjonalność. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram garażowych – segmentowe, uchylne, rozwierne czy rolowane. Każde cechują się zupełnie odmiennym sposobem otwierania, ogólną wytrzymałością jak trudnościami użytkowania.

Brama rozwierna.

Taka brama to po prostu dwa, otwierane na zewnątrz oddzielne skrzydła. Najczęściej wykonywane są z blachy lub zwykłego drewna. Tego rodzaju brama może być trudna w użytkowaniu szczególnie podczas okresów zimowych. Nagromadzony śnieg utrudnia, lub wręcz uniemożliwia jej otwarcie, a to wymusza konieczność regularnego odśnieżania.

Brama uchylna.

Brama uchylna jest stosunkowo prostą konstrukcją, a przy tym bardzo wygodną i łatwą w użytkowaniu. Płyta garażowa zamocowywana jest na specjalnych prowadnicach, które po otwarciu unoszą ją i utrzymują w odpowiedniej pozycji wewnątrz garażu. Bramy uchylne cechują się gorszą szczelnością, a jej otwarcie wymaga odpowiedniej ilości przestrzeni przed garażem.

Brama rolowana.

Bramy rolowane sprawdzą się doskonale w przestrzeniach, które są ciasne lub brakuje im odpowiedniej ilości miejsca. Pancerz bramy jest nawijany na wał umieszczony w kasecie – innymi słowy, brama jest dosłownie zwijana.

Brama segmentowa.

To najczęściej wybierany model bramy garażowej. Brama segmentowa cechuję się niezwykle prostą, a przy wielofunkcyjną konstrukcją. Pozwala ona nie tylko zabezpieczyć to, co najważniejsze – a więc wnętrze garażu, ale także daje schronie przed nim – jest ona otwierana pionowo i utrzymywana w tej pozycji.