Samodzielna renowacja starych mebli.

Samodzielna renowacja starych mebli.

Żyjemy w czasach, w których mało kto przywiązuje większą uwagę do rzeczy martwych – zniszczony przedmiot jest bowiem łatwiej wyrzucić i kupić nowy, niż podarować mu drugie życie. Nic w tym dziwnego, na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do tysięcy produktów i sklepów, które są na każdym rogu. A do tego wszystkiego przyczynia się również wzrost zamożności i fakt, że większość przedmiotów wykonanych jest z relatywnie niskiej jakości materiałów, stąd i ich trwałość nie jest najwyższa. Jest to zupełnie odmienna sytuacja od tego, z jaką borykać się musieli nasi przodkowie, choćby przed 50 laty. Spora część mebli była nieraz równie wiekowa, co ich właściciele. Kiedy wyłamywały się zawiasy z drzwiczek, czy też lakier zaczynał odchodzić od powierzchni – większość osób nie pomyślałaby nawet o tym, by zwyczajnie się takich mebli pozbyć. Choć współczesność jest zgoła odmienna, warto podarować meblom drugie życie.

Meble tapicerowane i drewniane.

Renowacja mebli drewnianych jest o wiele prostsza niż tych, które pokryte zostały tapicerką. W przypadku tych pierwszych najprostszym rozwiązaniem jest pokrycie takich mebli farbą lub lakierem. Meble tapicerowane również można poddać malowaniu, istnieją specjalnie przeznaczonego do tego celu farby kredowe. Mebli drewnianych nie trzeba też od razu malować, równie efektywne będzie woskowanie. Na rynku dostępne są preparaty wosku bezbarwnego, jak i kolorowego, dzięki któremu można także zmienić kolor naszych mebli.

Przygotowania do renowacji.

Proces odnawiania mebli jest zależny od tego, jakim defektem się cechują. Jeżeli drewno zwyczajnie wyblakło, lub gdzieniegdzie lakier został zdarty – wystarczy taki mebel pomalować. Należy pamiętać o tym, by w pierwszej kolejności pozbyć się warstwy starego lakieru lub farby. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego.

Ubytki na meblach.

Powstałe, najczęściej w wyniku mechanicznych uszkodzeń, ubytki na meblach również można zatuszować. W tym celu zaleca się użycie masy szpachlowej, która pozwoli wyrównać nawierzchnię i tym samym wypełnić wszelkie ubytki.