Blaty granitowe – dlaczego warto wybrać właśnie je?

Granit jest jednym z najbardziej klasycznych i najchętniej wybieranych materiałów na blaty. Na jego bazie możemy wykonać blaty kuchenne i łazienkowe, które będą nam dobrze służyły przez wiele lat oraz będą zachwycały swoim unikalnym wyglądem. Blaty granitowe w Krakowie można zamówić w profesjonalnych firmach kamieniarskich, które nie tylko pomogą w wyborze odpowiednich rozwiązań, ale także prawidłowo je zamontują oraz poinstruują, jak o nie dbać w przyszłości.

Czym na tle innych materiałów wyróżniają się blaty granitowe?

Blaty granitowe od lat są synonimem trwałości, solidności i klasycznej, ponadczasowej estetyki. Są rozwiązaniami na tyle uniwersalnymi, że świetnie odnajdują się zarówno w nowoczesnych kuchniach, jak i pomieszczeniach urządzonych w stylu retro i vintage. Występują w szerokiej i zróżnicowanej palecie kolorystycznej, mogą posiadać różne wzory oraz unikalne układy żył, które sprawiają, że kuchenna powierzchnia robocza nabiera oryginalnego, unikalnego wyglądu. Blaty granitowe w Krakowie są wybierane nie tylko ze względu na swoje wysokie walory estetyczne, ale także z uwagi na doskonałe właściwości użytkowe.

Granit jest jednym z najtwardszych kamieni, naturalnie występujących w przyrodzie. Oferuje więc wysoką wytrzymałość i odporność na działanie różnego rodzaju czynników, które występują szczególnie w kuchni. Blaty granitowe są odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wody i wilgoci. W rezultacie, możemy kroić bezpośrednio na ich powierzchni produkty spożywcze, rozbijać mięso, a także ustawiać gorące garnki i naczynia. Prawidłowo zaimpregnowane blaty nie chłoną także płynów oraz są odporne na działanie kwasów – octu, wina, a także soku z owoców cytrusowych. Wszystko to sprawia, że blaty granitowe są bardzo przyjazne w użytkowaniu.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji blatów granitowych?

Kamień naturalny jest materiałem cenionym od wielu wieków. Szczególnie dużą popularnością cieszy się granit, który jest uznawany za najbardziej uniwersalny surowiec do umieszczenia w domowych wnętrzach. Decydując się na blaty granitowe, warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób należy o nie prawidłowo dbać podczas codziennego użytkowania. Mimo tego, że granit jest stosunkowo mało wymagający w użytkowaniu, w porównaniu chociażby do marmuru czy innych, delikatniejszych gatunków kamienia, on także wymaga odpowiedniej troski oraz traktowania.

Przede wszystkim należy pamiętać o okresowej impregnacji blatów granitowych. Zamawiając blaty granitowe w Krakowie ze sprawdzonego źródła, otrzymamy je od razu zaimpregnowane, co pozwoli na rozpoczęcie ich użytkowania od razu po montażu. Naszym obowiązkiem będzie jednak ponowna impregnacja, którą należy przeprowadzić po kilku latach, za pomocą odpowiedniego preparatu. Jeśli chodzi natomiast o codzienną pielęgnację granitowej powierzchni roboczej, wystarczy raz dziennie umyć blaty granitowe ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu i je osuszyć. Wszelkie rozlane płyny i zabrudzenia należy usuwać na bieżąco. Zastosowanie się do tych prostych zasad sprawi, że nasze blaty z granitu będą zawsze pięknie się prezentowały.

Artykuł powstał we współpracy z Krak Stone – najlepsze blaty granitowe Kraków.