Styropian dociepleniowy – poznaj aktualne parametry i ceny

Termoizolacja budynków pomaga ograniczyć koszty związanie z ogrzewaniem pomieszczeń. Zwykle ociepla się ściany zewnętrzne, podłogi oraz stropy i fundamenty. Jednym z popularnych materiałów izolacyjnych jest styropian – cena jest atrakcyjna, a produkt lekki i ma niski współczynnik przenikania ciepła. Styropiany różnią się między sobą grubością, współczynnikiem Lambda oraz kolorem i przeznaczeniem. 

Docieplanie podłogi – cena styropianu podłogowego

Styropian podłogowy jest bardzo gęsty, a przez co twardy. Dzięki temu ma dobre właściwości izolacyjne i wytrzymuje spore obciążenie, dlatego można po nim chodzić. Ten materiał izolacyjny można stosować również do ogrzewania podłogowego. Cena styropianu zależy między innymi od jego grubości – im grubszy styropian, tym droższy, w przeliczeniu na metr kwadratowy. 

Styropian podłogowy może być również używany do docieplenia dachów oraz tarasów. Należy jednak pamiętać, że materiał powinno się dobrze zabezpieczyć przed działaniem słońca. Warto zwrócić uwagę na współczynnik lambda przy wyborze materiału izolacyjnego, jakim jest styropian. Cena zależy również od wielkości współczynnika przenikania ciepła. Im niższa lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne ma styropian. 

Biały a szary styropian – najważniejsze różnice

Szary, inaczej grafitowy styropian różni się od białego współczynnikiem przenikania ciepła. Przy tej samej grubości materiału izolacyjnego, szary ma niższy współczynnik lambda, cena styropianu szarego jest więcej wyższa. Ten materiał jest powszechnie używany do dociepleń ścian wewnętrznych. Dzięki temu udaje się uzyskać dobrą izolację przy stosunkowo cienkiej warstwie styropianu. Płyty styropianowe mają zazwyczaj standardowe wielkości, co ułatwia prace oraz planowanie ocieplania domu styropianem. Cena opakowania zależy od ilości metrów kwadratowych w paczce. 

Styropian na fundamenty – właściwości i cena

W nowych budynkach bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów. W tym miejscu stosuje się specjalny, fundamentowy styropian cena tego materiału jest wyższa od ceny fasadowego i podłogowego, ponieważ styropian fundamentowy jest solidny, wytrzymały na wilgoć oraz dość twardy. Zapewnia dobrą izolację ścian budynków, nie chłonie wody i nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Materiał izolacyjny często dostępny jest w formie frezowanej, co znacznie ułatwia jego łączenie. Do klejenia płyt styropianowych używa się zwykle kleju do styropianu lub specjalnej pianki. Materiał należy zabezpieczyć przed promieniowaniem słonecznym oraz przed mrozem.