Niechciani goście, czyli mrówki – jak się ich pozbyć?

W okresie wiosennym oraz letnim zauważamy wzmożoną aktywność owadów i insektów, w tym również mrówek. Bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy w mieszkaniu na parterze – te niewielkich rozmiarów owady niemal zawsze znajdą sposób, by przedostać się do naszego domu. Zważywszy na to, że mrówki nie są samotnikami, lecz żyją w ogromnych koloniach, możemy w dosyć krótkim czasie borykać się z istną plagą egipską. Istotne jest więc by działać szybko i skutecznie. Jak więc możemy pozbyć się mrówek?

Czego mrówki szukają w naszym domu lub mieszkaniu?

Nieodpowiednio zabezpieczone produkty spożywcze, odpadki czy kosze na śmieci – wszystkie są niezwykle łakomym kąskiem dla mrówek, które mogą znaleźć w nich niezbędne pożywienie. Niestety, obecność mrówek w domu nie może zostać zlekceważona – te niepozorna owady, ze względu na liczebność kolonii, w stosunkowo krótkim czasie potrafią dokonać poważnych zniszczeń. Mrówki dostają się do naszego domu głównie przez nieszczelne okna lub drzwi tarasowe – dlatego istotne jest przeczesanie całego domu w poszukiwaniu potencjalnych miejsc, które umożliwiłyby mrówkom dostęp do mieszkania lub domu.

Pozbywanie się mrówek.

Najskuteczniejsze są przede wszystkim różnego rodzaju środki chemiczne. W sklepach natrafić można na preparaty w postaci specjalnych środków trujących, niektóre cechują się natychmiastowym działaniem, inne zaś aktywują się dopiero w momencie, gdy mrówka spożyje takową trutkę. Jeżeli jednak nie jesteśmy zwolennikami chemicznych rozwiązań, możemy postawić na domowe sposoby. Warto wiedzieć, że mrówki nie tolerują pewnych gatunków roślin, takich jak lawenda, czosnek, majeranek czy pietruszka.