Klimatyczny balkon na jesienne wieczory – postaw na ciekawe propozycje oświetleniowe

Jesień w pełni! Połączenie ciepłych promieni słońca wraz z krajobrazem składającym się z kolorowych liści i lśniących kasztanów to obraz, który działa kojąco i relaksująco. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na spacer na świeżym powietrzu, a i nierzadko takie widoki są dalekie od naszego miejsca zamieszkania. Stwórzmy zatem klimatyczną przestrzeń balkonową, korzystając z odpowiednio dobranych lamp. Jakie oświetlenie warto wybrać na balkon?

Oświetlenie zewnętrzne – czym powinno się charakteryzować?

Lampy stosowane na balkonie muszą być przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych. Będą bowiem nieustannie narażone na działanie warunków atmosferycznych – wiatru, zmiennych temperatur, promieniowania słonecznego, opadów oraz wilgoci. Oświetlenie przystosowane do takiego wykorzystania można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.

Warto pamiętać o tym, że im mocniej zabudowany balkon, tym większy wybór ciekawych konstrukcji lamp zewnętrznych. Balkon całkowicie zabudowany pozwala bowiem stworzyć przestrzeń niczym w prawdziwym salonie. Mogą tu zatem stanąć klasyczne meble, a także np. lampy stojące czy lampki stołowe. Z kolei na balkonie, który nie posiada żadnej osłony, jest dodatkowo mocno wysunięty poza ścianę budynku, sprawdzą się tylko lampy z kategorii oświetlenia zewnętrznego.

Musimy wybierać wśród produktów o wysokim parametrze IP. Informuje on o odporności na wnikanie drobnych cząsteczek zanieczyszczeń oraz wilgoci, a także zalanie wodą. Lampy stosowane na balkonie powinny zatem oferować parametr IP na poziomie minimum 44.

Oświetlenie, które nie wymaga podłączania do instalacji elektrycznej

Jeśli na balkonie nie chcemy wprowadzać dodatkowej instalacji elektrycznej, nie interesują nas przeróbki, a jedynie subtelne oświetlenie, które doda tej przestrzeni uroku, zainteresujemy się lampami solarnymi. Na rynku znajdziemy produkty, które można zastosować w donicy z kwiatami, dzięki czemu nie zajmą zbędnie ograniczonej przestrzeni, szczególnie na małych balkonach.

Innym rozwiązaniem są lampki cotton balls, które można ułożyć np. na parapecie, ale i kwietniku bądź wbudowanej w ścianę balkonu półce. Obie propozycje to oświetlenie, które do pracy wymaga jedynie światła słonecznego, ewentualnie baterii. Sporo inspiracji znajdziemy na stronie http://piekny-dom.com.pl/.

Tradycyjne lampy zewnętrzne – przygotowanie instalacji

Wybierając tradycyjne lampy zewnętrzne, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu instalacji, przede wszystkim jej zabezpieczeniu przed działaniem czynników zewnętrznych. Zadbajmy o dostępność włączników, dzięki którym w wygodny sposób zadecydujemy o tym, w jaki sposób ma zostać oświetlony balkon.

Styl spójny z charakterem przyległego pomieszczenia

Pamiętajmy także o tym, że balkon to przedłużenie najczęściej salonu. Jego styl powinien być zatem spójny z aranżacją, którą zastosowano w pomieszczeniu wewnętrznym. Nadajmy zatem balkonowi indywidualnego charakteru, ale z zachowaniem podobnej estetyki.

Wystarczy kilka punktów świetlnych na balkonie, aby stworzyć przyjazną i klimatyczną przestrzeń, w której chętnie będziemy spędzać jesienne poranki i wieczory.