Jaka farba do drewna? – rodzaje i zastosowanie

Farba do drewna to idealne rozwiązanie, by przywrócić stare meble do życia czy też profilaktycznie zabezpieczyć je przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb do drewna, z czego wszystkie cechują się odmiennymi właściwościami i zastosowaniem. Jakie są więc podstawowe rodzaje farb do drewna i różnice pomiędzy nimi?

Zanim przejdziemy do opisania poszczególnych rodzajów farb do drewna, należy również pamiętać, iż każdy rodzaj farby posiada także swój własny podrodzaj. Skupimy się jedynie na podstawowych rodzajach farb.

Farby akrylowe.

Farby akrylowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów farb do drewna. Farby akrylowe cechują się stosunkowo szybkim czasem schnięcia, a przy tym są dosyć trwałe i skuteczne w zabezpieczeniu powierzchni drewna. Podstawą dla farb akrylowych są żywice poliakrylowe, na których to bazie powstają.

Farby olejne.

Farby olejne cechują się dosyć wysokim wskaźnikiem pokrycia powierzchni, dlatego nie trzeba nanosić wielu warstw farby na dane drewno. Farby olejne powstają na bazie oleju, najczęściej lnianego lub makowego. Mankamentem tych farb jest ich czas schnięcia oraz wydzielany zapach, który przez wiele osób uważany jest za niezwykle intensywny.

Farby kredowe.

Główne składniki farb kredowych to woda oraz kreda. Tego rodzaju farby są stosunkowo proste w użyciu. Ich największym problemem jest jednak to, że pomalowana taką farbą powierzchnia jest zazwyczaj dosyć szorstka.