Jak wybrać robota sprzątającego?

Roboty sprzątające to dość „młode” urządzenia gospodarstwa domowego, a sytuacja nie jest jeszcze w pełni ustabilizowana: na rynku od kilku lat dostępnych jest wiele różnych modeli, ale dla niedoświadczonego ocena, czym różni się jeden model od drugiego i porównanie możliwości różnych robotów sprzątających może być dość trudne.

Jak więc wybrać odpowiedniego robota sprzątającego do swojego domu?

Bądźmy szczerzy: nie mamy jednej odpowiedzi na to pytanie. Najlepiej oczywiście przed dokonaniem zakupu zapoznać się z odpowiednimi informacjami i forami tematycznymi. Zanim jednak zabierzemy się do tego fascynującego zadania, możemy odsiać szczerze nieodpowiednie modele, zapoznając się z ich specyfikacją techniczną. Spróbujmy wspólnie zastanowić się, na co należy zwrócić uwagę, wybierając robot odkurzający do mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Rozmiar robota sprzątającego

Jednym z kluczowych parametrów robota sprzątającego są jego wymiary całkowite. Oczywiście, są one bezpośrednio związane z wielkością mebli (a dokładniej z wysokością wnęk pod nimi). Nowoczesny robot sprzątający ma standardową wysokość od 8,5 do 10 centymetrów, ale w razie potrzeby można zastosować model „przysadzisty” o wysokości 8 centymetrów lub nawet mniejszej.

Ogólna zasada jest następująca: przed wyborem robota warto obejrzeć mieszkanie i zmierzyć wysokość najniżej położonych zakamarków, w których powinien znaleźć się nasz robot sprzątający. Jeśli tak nie jest, można bezpiecznie pominąć ten parametr.

Znacznie bardziej interesujące są takie parametry, jak średnica odkurzacza (jeśli jest okrągły) lub długość jego krawędzi (jeśli jest kwadratowy). Z jednej strony mniejsza jednostka jest mniej podatna na „zaplątanie” się w przedmioty gospodarstwa domowego, a z drugiej strony można ją umieścić bliżej narożników. Z drugiej strony, większy korpus pomieści mocniejszy silnik, większy pojemnik na kurz itp. Najczęściej spotykane są roboty o średnicy od 30 do 35 cm.

Siła ssania robota sprzątającego

Moc, z jaką robot sprzątający zasysa kurz, można określić albo pośrednio – na podstawie mocy pobieranej przez samo urządzenie (mierzonej w watach), albo na podstawie mocy ssania podanej w dokumentacji (zwykle podawanej w paskalach Pa). Zwykłe modele mają moc ssania nie większą niż 20-22 watów, droższe i bardziej zaawansowane – do 30-35 watów. Do codziennego sprzątania moc ssania 1000 Pa jest w zupełności wystarczająca. Flagowe modele mają moc do 4000 Pa.

Z naszego doświadczenia wynika, że nawet urządzenia o niewielkiej mocy poradzą sobie przyzwoicie ze zwykłym parkietem lub laminatem. Jeśli jednak zamierzasz odkurzać dywany lub jeśli w domu jest wiele puszystych zwierząt, warto zwrócić uwagę na modele o większej mocy. Dzieje się tak dlatego, że kontakt odkurzacza z wykładziną lub dywanem nie jest tak ścisły, jak w przypadku zwykłej, płaskiej powierzchni, co oznacza, że prawidłowe czyszczenie wymaga więcej wysiłku.