farba tablica

Farba tablicowa – pomysł na urozmaicenie wnętrza!

Projektanci wnętrz mają wiele pomysłów na aranżację pomieszczeń. Jednak od dobrych kilku lat z mody nie wychodzi farba tablicowa. Jak ja wykorzystać? Czy ma ona swoje zastosowanie wyłącznie w pokoju dziecięcym? Jakie są wady i zalety farby tablicowej? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Farba tablicowa – zastosowanie

Oczywistym miejscem, w które przychodzi do głowy każdemu, kto pomyśli o tablicowej farbie, jest pokój dziecięcy. Tam też tablicówka jest najczęściej wykorzystywana. Ściana w pokoju malucha pomalowana taką farbą pozwala mu wyrażać swoją kreatywność. Farba tablicowa sprawdzi się także w pokoju starszych dzieci. Mogą one na niej umieścić plan lekcji, uczyć się z jej pomocą lub również ozdabiać ją różnymi rysunkami.

Tablicówka oprócz tego wykorzystywana jest także w innych przestrzeniach. Drugim popularnym pomieszczeniem w domu jest kuchnia. Na takiej ścianie możemy zapisać listę zakupów lub szybki przepis na obiad, który mąż ma ugotować w trakcie naszej nieobecności.

Tablicowa farba zdaje także egzamin w salonie i gabinecie. W tych miejscach może ona służyć jako sowity kalendarz, w którym zapisujemy ważne sprawy do załatwienia w danym dniu czy tygodniu.

Tak naprawdę tablicówkę możemy wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni.

Jakie zalety ma farba tablicowa?

Takie rozwiązanie we wnętrzach ma wiele atutów. Jednym z najważniejszych jest możliwość zastosowania tablicówki w różnych wnętrzach, o czym był wcześniejszy akapit. Oprócz tego do zalet tej farby możemy zaliczyć:

  • różnorodność kolorów – pozwala to na zastosowanie emalii tablicowej w każdym pomieszczeniu, bez względu na to, jak jest ono zaaranżowane;
  • wodoodporność – nie są jej straszne zachlapania i możemy myć ją bez obaw o to, że straci swój pierwotny kolor oraz właściwości,
  • zastosowanie na różnych powierzchniach – farbą tablicową możemy pomalować nie tylko ścianę, lecz także meble, tworzywa sztuczne czy metale. Daje to mnóstwo możliwości.

Czy tablicówka ma jakieś wady?

Niestety to rozwiązanie nie pozostało bezproblemowe. Farba tablicowa na ścianie ma kilka minusów. Do wymienianych najczęściej przez osoby, które posiadają tego typu dekorację, należą:

  • słaba wydajność farby – jeśli zależy nam na pomalowaniu całej ściany farbą tablicową, powinniśmy zaopatrzyć się w więcej niż jedną puszkę. Wystarczy ona bowiem na dobre pokrycie tylko jej części,
  • brzydki zapach – emalia tablicowa ma bardzo duszący zapach. W związku z tym nakładanie jej na jakąkolwiek powierzchnię nie jest przyjemne. Ponadto może on unosić się w pomieszczeniu nawet kilka dni,
  • pylenie – o tym, że kreda się pyli, wiemy wszyscy. W związku z tym w pobliżu używanej często tablicówki na meblach, podłodze i innych elementach możemy zauważyć osad z kredy.