Czy warto dziś zostać agentem nieruchomości?

Nie da się zaprzeczyć, że kariera pośrednika nieruchomości jest zawodem wartym uwagi. Jeśli agent ma ten dryg, praca okazuje się łatwa i przyjemna. Poza tym kariera w branży nieruchomości okazuje się niezwykle rozwojowa i przyszłościowa. Jest to obszar, w którym należy stale się dokształcać oraz nadążać za trendami i rynkiem. Mamy tu przede wszystkim nienormowany czas pracy, niezależność, brak podrzędności, absolutny brak rutyny i nieograniczone zarobki. Wiele osób może pokusić się o stwierdzenie, że jest to praca wymarzona.

Jaka powinna być osoba aspirująca na stanowisko, aby otrzymać jak najlepszą ofertę pracy?

Mimo, że od 2014 roku w Polsce nie jest wymagana specjalna licencja, uprawniająca do wykonywania zawodu pośrednika, aby rozpocząć karierę w branży nieruchomości, to potencjalny pracodawca na pewno doceni wszelkie wykształcenie w tym kierunku. Warto w CV mieć atuty takie jak kurs agenta nieruchomości, kurs pośrednika nieruchomości lub inne przebyte kursy, związane ze światem nieruchomości. Z formalnego punktu widzenia, mile widziane jest także doświadczenie i znajomość lokalnego rynku. Niezwykle ważne jest również podążanie za trendami w architekturze oraz poznawanie wszelkich niuansów ze świata nieruchomości. Nowoczesny agent nieruchomości najlepiej sprawdzi się we współpracy z dzisiejszym klientem.

Dochodzą tutaj też równie istotne cechy charakteru, które mogą okazać się niezbędne w sytuacjach losowych, które można napotkać podczas wykonywania zleceń. Do takich cech należą m.in. upór w dążeniu do wykonania zlecenia, cierpliwość, zdrowy dystans do niecodziennych sytuacji, sumienne podejście do zleceń, odpowiedzialność za dobro klienta.

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Główne obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami to przede wszystkim pośrednictwo przy sprzedaży, kupnie, wynajmie i najmie nieruchomości. Musi on spełnić wszystkie potrzeby obu stron transakcji i odpowiedzieć na ich wymagania. Do innych, podstawowych czynności, którymi zajmuje się agent, są m.in:

  • doradztwo związane z nieruchomościami
  • czynności organizacyjne i przygotowawcze
  • reklama ofert w mediach społecznościowych
  • pozyskiwanie ofert związanych z kupnem, najmem, wynajmem, sprzedażą i dzierżawą nieruchomości
  • sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości, jej zagospodarowania i otoczenia
  • prezentacja nieruchomości osobom zainteresowanym
  • pełna dokumentacja przebiegu transakcji
  • współpracowanie z innymi podmiotami z branży nieruchomości
  • Organizacja stanowiska pracy, zgodnie z wytycznymi BHP i przeciwpożarowymi

W zależności od umowy, do obowiązków może należeć też np. home staging, wirtualne oprowadzanie bądź tworzenie materiałów wideo.

Ile zarabia agent nieruchomości w 2022 roku?

Jedną z najważniejszych kwestii dla osoby aspirującej na stanowisko pośrednika nieruchomości są jego przyszłe zarobki. Wypłata w dużej mierze zależy od umiejętności agenta, wartości transakcji i prowizji od nich otrzymywanych. Dodatkowo, należy również uwzględnić prestiż agencji i lokalizację.

Mediana zarobków agenta nieruchomości w 2022 roku to ok. 5000 zł brutto. Z kolei 25% agentów dotyczy wypłata przekraczająca 5820 zł brutto. Okazuje się, że różnica jest całkiem pokaźna, ponieważ faktyczne wahania zarobków występują w przedziale 5-20 tys. zł miesięcznie.