Czego potrzeba do bezpiecznego montażu paneli fotowoltaicznych?

Niezależnie od rodzaju użytych paneli fotowoltaicznych i docelowego miejsca instalacji, gwarancją ich bezpiecznej eksploatacji przez długie lata jest użycie dobrej jakości stelaży, uchwytów i innych akcesoriów montażowych. Dzięki nim panele będą stabilne i odporne na silne podmuchy wiatru. Dlatego do przygotowania stelaży i mocowania paneli profesjonaliści wykorzystują wyłącznie dedykowane profile, uchwyty, klemy i odporne na korodowanie śruby.

Stelaż pod fotowoltaikę

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego rodzaju profili dostosowanych do typu istniejącego pokrycia dachowego. W sprzedaży dostępne są profile pod fotowoltaikę do dachów krytych tradycyjną dachówką ceramiczną i specjalne ich wersje przeznaczone pod blachodachówkę oraz blachę trapezową. Profile najczęściej produkowane są z lekkiego, charakteryzującego się dużą wytrzymałością i niepodatnego na korozję aluminium, dzięki czemu bez problemu mogą przetrwać w niezmienionym stanie przez kilkadziesiąt lat. Najpopularniejszą ich wersją są profile szynowe, odpowiednio wyprofilowane, w znaczący sposób ułatwiające montaż paneli na dachu, gwarantujące ich stabilność i bezpieczeństwo eksploatacji. Takich profili używa się również do przygotowania stelaży pod fotowoltaikę na gruncie. W tym przypadku dodatkowo buduje się konstrukcję stalową lub aluminiową na bazie słupków. To konieczne dla ustawienia paneli pod odpowiednim kątem.

Akcesoria montażowe do fotowoltaiki

W zależności od rodzaju pokrycia dachowego i typu użytych profili do ich montażu na dachu wykorzystuje się różne uchwyty. Na stronie https://marketstal.pl/uchwyty-do-fotowoltaiki znaleźć można wiele rodzajów takich akcesoriów, w tym uchwyty hakowe regulowane do dachówki ceramicznej oraz uchwyty hakowe z regulacją do blachy trapezowej, odpowiednio wyprofilowane, a tym samym znacząco usprawniające proces montażu profili trapezowych. Gdy zachodzi potrzeba ustawienia paneli pod odpowiednim kątem na dachu płaskim, do montażu wykorzystuje się również tzw. ekierki. To trójkątne elementy najczęściej aluminiowe i dzięki temu odporne na korozję.

Bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych wymaga przygotowania profesjonalnego stelaża. Jego bazą powinny być szyny, czyli rodzaj odpowiednio ukształtowanych profili, najlepiej aluminiowych, które należy w sposób solidny przytwierdzić do dachu lub stalowych słupków na trwałe zainstalowanych w gruncie. Do montażu profili szynowych zwykle wykorzystuje się specjalne uchwyty hakowe, a w przypadku blachodachówki odpowiedniej jakości śruby i wkręty.