rybiki cukrowe w łazience

Rybiki cukrowe – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Rybiki cukrowe to małe srebrne owady, nazywane inaczej srebrzykami. Najczęściej możemy je spotkać w łazience, kuchni lub szafie z ubraniami. Jak wyglądają rybiki cukrowe? Dlaczego te małe robaki goszczą w naszych domach? Jak się pozbyć rybików z mieszkania? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Rybiki cukrowe – jak wyglądają?

Srebrzyki to małe około 13-25 mm owady w kolorze srebrzysto – niebieskim. Ich pancerz pokryty jest łuskami, a na jego końcu w pobliżu odwłoka znajdują się trzy szczecinki. Owady te mają także długie nitkowate czułki.

Te insekty trafiły do Europy z krajów tropikalnych. Lubią więc ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej żyją w łazienkach. Najłatwiej trafić na srebrzyki nocą, gdyż te małe insekty nie przepadają za światłem. Nie są one groźne dla ludzi i nie gryzą. Aczkolwiek żyjące w naszej łazience rybiki cukrowe niszczą estetykę tego pomieszczenia.

Jak się pozbyć rybików cukrowych?

Każdy, kto zauważył te małe owady w swoim domu, zadawał sobie pytanie: „Jak się pozbyć rybików?”. Sposobów na te insekty jest kilka. Walkę z rybikami najlepiej zacząć od mało inwazyjnych i jednocześnie ekologicznych metod.

Przede wszystkim musimy dokładnie wyczyścić i wywietrzyć miejsca, w których rybiki cukrowe występują. Jeśli to nie wystarczy, możemy posilić się zapachami, których te małe robaki nie lubią. Odpalenie od czasu do czasu świeczki pachnącej wanilią lub cynamonem, powinno odstraszyć srebrzyki.

Inną receptą jest spryskanie newralgicznych miejsc domowej roboty odstraszaczem na rybiki. Wystarczy zmieszać ciepły ocet z odrobiną olejku lawendowego lub cynamonowego. Można też dodać do mieszanki goździki albo gałązkę rozmarynu.

W przypadku, gdy domowe metody zawodzą, możemy zastosować pułapkę na rybiki cukrowe. Taki specjalistyczny produkt znajdziemy w większych marketach budowlanych lub internecie. Warto jednak sprawdzić przed użyciem skład takiej pułapki. Może się bowiem okazać, że przypadkiem zaszkodzi ona nie tylko rybikom cukrowym, lecz także zwierzętom domowym lub dzieciom.