Pielęgnacja storczyków – jak zadbać o te piękne kwiaty?

Kwiaty doniczkowe zdobią parapety naszych domów. Nie trudno zauważyć, że w ostatnim czasie Polacy upodobali sobie szczególnie jedną odmianę egzotycznych kwiatów, a konkretnie storczyki. Żeby cieszyć się ich pięknymi kwiatami przez długi czas, musimy odpowiednio o nie dbać. Poniżej podpowiadamy jak powinna wyglądać pielęgnacja storczyków.

Storczyki – pielęgnacja

Utarło się, że pielęgnacja storczyków jest trudna i nie każdy potrafi odpowiednio zadbać o te baśniowe kwiaty doniczkowe. Nie jest to prawdą! Wystarczy, że będziemy się trzymać kilku zasad, a nasze storczyki będą kwitnąć bardzo długo.

Pielęgnacja storczyków – odpowiednie miejsce

Najważniejsze jest miejsce, w którym ustawimy naszą nową roślinę. Storczyki lubią światło, ale rozproszone. Dlatego właśnie najlepiej ustawiać je na parapecie wschodniego okna. Musimy także pamiętać, że ostre promienie słoneczne szkodzą storczykom. Latem lepiej ustawić go w głębi pokoju lub osłonić go firanką.

Optymalna temperatura dla storczyków

Orchidea powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura plasuje w okolicach 20 stopni. Latem jest to około 24°C, a zimą 18°C. Na to, czy i jak kwitnie nasz storczyk, mają także wpływ wahania temperatury występujące między nocą a dniem. Jeśli ich brakuje, nie będziemy mogli cieszyć się jego kwitnieniem.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki podlewamy przede wszystkim z umiarem. Raz na tydzień wkładamy doniczkę z naszą orchideą do wanny i podlewamy ją wodą w temperaturze pokojowej. Najlepiej, żeby była to przegotowana woda lub deszczówka, gdyż nie jest ona wtedy tak twarda, jak ta prosto z kranu. Storczyka odkładamy na miejsce dopiero wtedy, gdy z doniczki wycieknie cała woda. Nie dopuścimy w ten sposób do zbyt długiego moczenia korzeni orchidei.

Jakich błędów nie popełniać podczas pielęgnacji storczyków?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której storczyk umiera, a my nie wiemy dlaczego. Przecież podlewaliśmy go raz w tygodniu, nie miał zbyt ostrego światła, a temperatura w pomieszczeniu także była prawidłowa. Dlaczego więc z naszej orchidei nic nie zostało? Dla storczyka ważne jest odpowiednie podłoże oraz doniczka.

To pierwsze bez problemu kupimy w kwiaciarni. Podłoże dla storczyków to kora, włókno kokosowe i keramzyt. Znowu doniczka nie może być zbyt duża, a na jej dnie muszą znajdować się liczne otwory. W ten sposób ustrzeżemy korzenia naszego storczyka przed nadmierną wilgocią.