Ogrodzenie budowlane tymczasowe — jak to wygląda w praktyce i kiedy należy je zastosować?

Codziennie w naszym kraju ktoś pracuje na budowie. Jedne inwestycje dopiero się rozpoczynają, inne są w trakcie, a jeszcze inne dobiegają końca. Jedne są stosunkowo małe i dotyczą domów jednorodzinnych, inne to rozległe osiedla, biurowce. Plac budowy, niezależnie od jego wielkości, to niezbyt bezpieczne miejsce dla ludzi. Wykonuje się tam różnorodne prace, a niektóre mogą zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Istotne jest więc, aby w takich miejscach korzystać z profesjonalnych zabezpieczeń. Doskonałym przykładem są ogrodzenia tymczasowe. Sprawdź, jakie funkcje pełnią, jak się je klasyfikuje i dlaczego są tak istotne!

Najważniejsze funkcje ogrodzeń budowlanych tymczasowych

Duże place budowy najczęściej otoczone są specjalnymi ogrodzeniami. Poza tym, że informują one przechodniów i przypadkowe osoby o tym, by nie wchodzić na plac budowy, ogrodzenia budowlane tymczasowe pełnią kilka innych funkcji. Wśród nich wyróżniają się:

  • odgradzanie obszaru objętego pracami budowlanymi od działek sąsiednich,
  • wyznaczanie terenu, na którym wykonywane są określone roboty budowlane,
  • utrudnianie wejścia na teren budowy osobom, które nie mają ku temu żadnych uprawnień.

Ogrodzenia budowlane tymczasowe to bardzo ważny dodatek do każdego placu budowy. Są swego rodzaju sygnalizacją. Bardzo wyraźnie mówią, że w tym miejscu odbywają się ciężkie prace budowlane, ostrzegają, by nie przebywać w tej okolicy, jeśli nie ma takiej potrzeby. Bezprawne wkroczenie na obszar budowy może skończyć się tragicznie. Ogrodzenia mają temu zapobiegać, ponieważ osoby pracujące na takich budowach, jak i osoby obsługujące ciężkie maszyny nie mają czasu na to, aby dodatkowo wypraszać zagubione osoby czy odpowiadać na pytania. Jak pokazuje doświadczenie, ogrodzenie tymczasowe budowlane jest w stanie zmniejszyć liczbę wypadków, jakie mają miejsce na placach budowy. Nic więc dziwnego, że stały się obowiązkiem, od którego nie ma wyjątków.

Czy ogrodzenia budowlane mają jakieś wymogi formalne?

Ogrodzenia tymczasowe budowlane muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim istotne jest, by takie ogrodzenie było w pełni bezpieczne dla ludzi — i tych pracujących na budowie, i tych z zewnątrz. Ogrodzenie musi spełniać wymogi BHP, inaczej nie będzie uważane za ogrodzenie budowlane. Jego wysokość powinna mieć minimum 1,5 m wysokości, a maksymalnie 2,2 m. Jeśli inwestor chce postawić wyższą konstrukcję, koniecznością będzie uzyskanie stosownego zezwolenia.

Ogrodzenie powinno zostać zamontowane w odpowiedniej odległości od budynku. Nie musi otaczać całej działki, wystarczy, by odgradzało sam plac budowy. Z kolei na panelach warto umieścić tablice ostrzegawcze, które dodatkowo będą informować o zakazie wejścia na teren prac.

Klasyfikacja ogrodzeń stosowanych na placach budowy

Ogrodzenia budowlane tymczasowe mogą mieć rozmaite parametry. Konkretny wybór zależy od inwestora i jego potrzeb. Na rynku znajdziemy panele zabudowane, z bramami, ale również panele kratowane. Ażurowe ogrodzenia mogą pochwalić się stosunkowo niską wagą, zwłaszcza w porównaniu z tymi zabudowanymi. Jeśli pochodzą od odpowiedniego producenta, z pewnością będą cieszyć się precyzją wykonania, stabilnością i solidnością. Nadają się do montowania tam, gdzie potrzebna jest bardzo dobra widoczność. Chodzi głównie o place budowy w pobliżu dróg — ażurowe ogrodzenia budowlane nie wpłynie na kierowanie pojazdami.

Skorzystaj z doskonałej alternatywy dla siatek — wybierz ogrodzenie tymczasowe!

Nie ulega wątpliwości, że ogrodzenie tymczasowe budowlane to konieczność, zwłaszcza na większych placach budowy, które znajdują się w miastach. Większe przedsięwzięcia w mniejszych miejscowościach również wymagają odgrodzenia. Decydując się na ogrodzenia zabudowane czy ażurowe, można liczyć na efektywne zabezpieczenie terenu. Solidne, bardzo dokładnie wykonane modele mogą posłużyć przez długi czas, a jak wiadomo — niektóre inwestycje ciągną się miesiącami, a nawet latami.